62 - 55

09/03/2024 15:00 Commercial League A 23/24 14 40'

OTE Cosmote1217122162
Στεργίου1314161255

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα του OTE COSMOTE με 62-55 επί της ομάδας του ΣΤΕΡΓΙΟΥ, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να καλύψει και τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου (58-38 υπέρ του ΣΤΕΡΓΙΟΥ). Με ρεκόρ 5-5 ο OTE COSMOTE πολεμάει για την είσοδο στην τετράδα με το ΣΤΕΡΓΙΟΥ να έχει ρεκόρ 6-4, να έχει το προβάδισμα έναντι του OTE COSMOTE αλλά να πρέπει να επανέλθει στις νίκες σύντομα.

Το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπυ που κρίθηκε πραγματικά στις λεπτομέρειες και στο εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο του OTE COSMOTE. Η ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ μπήκε στην τέταρτη περίοδο έχοντας ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων (41-43) κυρίως χάρη στην καταπληκτική εμφάνιση του Τσενέ αλλά και στην εξαιρετική της αμυντική λειτουργία που δεν επέτρεπε στον OTE COSMOTE να βρει λύσεις κοντά στο καλάθι, υποχρεώνοντας τον σε αρκετά παραπάνω επιθέσεις από τα 6.75 από ότι συνηθίζει. Ο OTE COSMOTE ήταν άστοχος από την περιφέρεια όμως και αυτού η άμυνα ήταν εξίσου καλή, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια.

Στην τελευταία περίοδο όμως η ομάδα του OTE COSMOTE πέτυχε 3 τρίποντα, έχοντας καλύτερη κυκλοφορία στην επίθεση, συνέχισε να δείχνει την ίδια προσήλωση στην άμυνα και με το επιμέρους 21-12 να κατακτά την πολύτιμη νίκη. Η ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ πλήρωσε την αστοχία της, με χαρακτηριστικό τις 10 χαμένες βολές σε 21 προσπάθειες.

Ο Κάνιαρης με 23 πόντους ο καλύτερος για τους νικητές, με τους Κοπετίνα και Μπότσικα να ακολουθούν. Τσενές και Μαυράκης οι καλύτεροι για τον ΣΤΕΡΓΙΟΥ, η αποβολή του τελευταίου έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

Κάνιαρης Παναγιώτης (Παίκτης OTE Cosmote)