57 - 48

06/12/2017 22:00 Commercial League 17/18 40'

OTE Cosmote 21218131457
Σκλαβενίτης81714948

Στον Αγώνα μεταξύ του OTE COSMOTE 2 και του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορώνεται στο τελικό 57 – 48.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή το παιχνίδι είχε γρήγορο τέμπο, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να βγάζουν ενέργεια, να γυρίζουν την μπάλα και και να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ με το σκορ να είναι 7 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι δύο ομάδες σε σετ κυρίως επιθέσεις, με τον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να γυρίζει σε ζώνη 2 – 3, αλλά ο ΟΤΕ με σαφώς μεγαλύτερη υπομονή στις τελικές επιλογές του πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12 – 8.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με το καλημέρα με 2 σερί κλεψίματα του ΚΩΣΤΗ Χ. έκαναν run 5 – 0 και πέρασαν μπροστά ενώ παράλληλα πίεσαν και πάλι για αιφνιδιασμούς, ο ΟΤΕ με τρίποντο του ΔΑΚΟΥΤΡΟΥ Ι. αντέδρασε και πέρασε και πάλι μπροστά ενώ παράλληλα συνέχισε να έχει πιο καθαρές επιλογές απέναντι σε οργανωμένη άμυνα και με μεγαλύτερη παραγωγή από assist ανέβασε την διαφορά με το σκορ να είναι 25 – 16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου με τον ΟΤΕ να διατηρεί προβάδισμα 3 κατοχών μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ με 3 σερί τρίποντα του ΒΛΑΒΙΑΝΟΥ Γ. μείωσε σε μία κατοχή και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 30 – 25.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με τους παίκτες του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά σε κανένα σημείο δεν κατάφεραν να σπάσουν την ζώνη των αντιπάλων βασιζοντας τις περισσότερες επιθέσεις τους σε ποσταρίσματα του ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ Δ. και οι παίκτες του ΟΤΕ συνέχισαν να εφαρμόζουν καλά την ζώνη (με double και triple team στον ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ Δ.) ενώ παράλληλα συνέχισαν να έχουν μεγαλύτερη παραγωγή από assist και να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα διατηρώντας προβάδισμα 3 κατοχών στο μεγαλύτερο μέρος του 2ου ημιχρόνου και παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ Γ. με 15 (1) και ΔΑΚΟΥΤΡΟΣ Ι. με 12 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΒΛΑΒΙΑΝΟΣ Γ. με 16 (4) και ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ Δ. με 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Λύρας, Πετράκης

Κατσαίτης Γεώργιος (Coach OTE COSMOTE)

”Είχαμε την ατυχία να αντιμετωπίσουμε πρώτη αγωνιστική μια πολυ καλη ομάδα με πολλα ατου τα οποια δεν τα γνωρίζαμε. Στο δεύτερο παιχνίδι απλα έπρεπε να βρούμε το πλάνο που θα μας έδινε πιθανότητες να διεκδικήσουμε το αποτέλεσμα αλλα τίποτα απο αυτα δεν εχουν σημασία αν οι παίκτες δεν τα εφαρμόσουν. Γι αυτο θελω σήμερα να δώσω πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά και για τη συγκέντρωση που έδειξαν αλλα και για το πάθος που έβγαλαν ενω μείναμε πιστοί στο πλάνο μας σχεδόν σε ολη τη διάρκεια του αγώνα. Σε αυτη τη φαση δεν εχουμε κερδίσει κατι περισσότερο απο 2 πόντους και αυτο πρεπει να κρατήσουμε στο μυαλο μας και να συνεχίσουμε να παίζουμε σωστά και να το ευχαριστιομαστε αφού η σεζόν εχει αρκετό δρομο ακομα.”