54 - 66

06/11/2018 19:45 Commercial League B 18/19 2 40'

OTE Cosmote 21312161354
ΣΙ ΠΙ271432266

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ του OTE COSMOTE 2. και της ΣΙ ΠΙ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 66.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες επέλεξαν σετ επιθέσεις από την αρχή και εκτέλεσαν τα συστήματα τους αλλά μετά τα πρώτα 2 λεπτά ο ΟΤΕ άρχισε να αντιμετωπίζει πρόβλημα απέναντι στην ζώνη των αντιπάλων οι οποίοι σε αντίθεση είχαν ισορροπημένη και πολυπρόσωπη επίθεση και το σκορ ήταν 4 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η ΣΙ ΠΙ συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και στις 2 πλευρές του γηπέδου και με καλή παραγωγή από assist ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κλείνοντας την περίοδο με σκορ 13 – 27.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων και τον ρυθμό του αγώνα, με εξαίρεση το 3ο Δεκάλεπτο στο οποίο ο ΟΤΕ έχοντας στην πλάτη του ένα κακό ημίχρονο (το οποίο έκλεισε με σκορ 25 – 41) μπήκε με σαφώς μεγαλύτερη συγκέντρωση στο παρκέ, γύρισε την άμυνα σε ζώνη 2 – 3, έβγαλε τελείως τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους (κρατώντας τους χωρίς σκορ για 9 λεπτά!) ενώ παράλληλα βρήκε και ρυθμό επιθετικά, μετέτρεψε τις άμυνες σε καλάθια στον αιφνιδιασμό και κατάφερε να ισοφαρίσει με την 3η περίοδο να κλείνει με σκορ 41 – 44. Παρόλα αυτά στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξαναβρήκαν καθαρό μυαλό, γύρισαν την μπάλα και έδειξαν υπομονή απέναντι στην ζώνη διατηρώντας μία διαφορά 2 – 3 κατοχών στα πρώτα 5 λεπτά ενώ στην συνέχεια κυριάρχησαν και πάλι και στις δύο πλευρές παίρνοντας ξανά διψήφιο προβάδισμα και τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ζωγόπουλος Κ. με 17 (4) και Δακούτρος Ι. με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δαλμυράς Κ. με 22 (3) και Γιαννόπουλος Κ. με 10 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Στρέμπας Κ., Ουσταμπανίδης Ρ.