57 - 66

06/04/2023 20:30 Commercial Cup 22/23 2 40'

OTE Cosmote1213191357
Minerva Marine1515152166

Στον αγώνα του κυπέλλου μεταξύ της OTE Cosmote και της Minerva Marine, οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση με σκορ 57-66.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους μαν του μαν. Επιθετικά οι ομάδες εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις όπου καμία από τις δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ το οποίο στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 4 5. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα σερί 6 πόντων που τους βοήθησε να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά και να προηγούνται με (12-15) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες των φιλοξενούμενων βελτίωσαν την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν μέχρι τα μισά της περιόδου έχουν αποκτήσει διψήφια διαφορά (14-26). Στο υπόλοιπο όμως οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά ακόμα και τους 4 πόντους. Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 25-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκινούν με ένα σερί 9 πόντων που τους βοηθησε να περάσουν μπροστά στο σκορ και να βάλουν δύσκολα στους αντιπάλους τους. Μέχρι τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου οι ομάδες ήταν μεταξύ τους μπροστά στο σκορ το οποίο είχε διαρκείς εναλλαγές. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ έδινε πολλές υποσχέσεις για μια συναρπαστική συνέχεια.

Σε αυτήν, ο αγώνας συνέχισε να είναι οριακός με τις ομάδες να προβάλουν σκληρές άμυνες και να είναι ισόπαλες στους 46 πόντους. Ο αγώνας συνεχίστηκε με το ίδιο status και το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 50-52. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν αλλά στα τελευταία 3 λεπτά δεν κατάφεραν να ματσάρουν το αντίπαλο σκοράρισμα και έτσι αποκλείστηκαν από τη συνέχεια με τελικό σκορ 57-66.