46 - 37

18/01/2018 21:00 Commercial League 17/18 18/01/2018 40'

OTE Cosmote 27921946
Raging Bulls13315637

Σε ένα πολύ μέτριο ποιοτικά παιχνίδι απο πλευράς απόδοσης, ο ΟΤΕ κέρδισε την ομάδα των Raging Bulls με 46 – 37.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νωθρά τον αγώνα, χωρίς ενέργεια στην επίθεση με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται να φτάσουν στο καλάθι. Η άμυνα ζώνης των Raging Bulls δυσκόλεψε αρκετά τον ΟΤΕ ο οποίος σκόραρε απο το ζωγραφιστό κυρίως με δεύτερες επιθέσεις μετά απο άστοχα σούτ. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν κυρίως με προσωπικές ενέργειες του Ασπρούλια και του Κωσταντάτου, παρ’ όλα αυτά κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 7 – 13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο που ήταν και το χειρότερο σε συγκομιδή πόντων για τους Raging Bulls, ξεκίνησε με τις ομάδες να παίζουν άναρχα, να τελειώνουν επιθέσεις στη δεύτερη πάσα και με πολύ κακα ποσοστά στο τρίποντο. Στη συνέχεια όμως ο ΟΤΕ βελτίωσε την απόδοση του και με ένα  σερί πόντων 6 – 0 στο τέλος κατάφερε να ισοφαρίσει τους φιλοξενούμενους 30’’ πριν το τέλος  σε 16 – 16.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, που παίζοντας μυαλωμένα στην επίθεση βρήκαν τα πατήματά τους και σκόραραν απο τη περιφέρεια. Επίσης ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα που τους έδωσε κάποια εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Οι Raging Bulls με αιχμή του δόρατος και πάλι τον Ασπρούλια κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ κλείνοντας το δεκάλεπτο 6 πόντους πίσω 37 – 31.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η κούραση ήταν εμφανείς και στις δύο ομάδες, με τον ΟΤΕ να προσπαθεί να διαχειρίζεται το μικρό προβάδισμα και τους φιλοξενούμενους να κάνουν μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψουν στο σκορ. Με πλεονέκτημα τα γρήγορα 5 φάουλ που έκαναν οι γηπεδούχοι οι Raging Bulls προσπάθησαν να χτυπήσουν είτε στο ζωγραφιστό είτε με διυσδύσεις για να σκοράρουν απο τις βολές. Ο ΟΤΕ όμως έβρισκε τις λύσεις με παίκτες που έρχονταν απο τον πάγκο και σκόραραν. Χαρακτηριστική ήταν η περίπτωση του Νικολακόπουλου που ενάμιση λεπτό πρίν το τέλος έκλεψε την μπάλα και πέτυχε τρίποντο σε δευτερέυοντα αιφνιδιασμό ψαλιδίζοντας έτσι τις ελπίδες των γηπεδούχων για κάτι καλύτερο. Το ματς έληξε 46 – 37 με νίκη για τους γηπεδούχους που είχαν καλύτερες επιλογές στον πάγκο.

Για τον ΟΤΕ ξεχώρισε ο Δακούτρος με 11 πόντους και για τους φιλοξενούμενους ο Ασπρούλιας με 10 και 6 ριμπ.

Διαιτητές: Ορφανός, Αγγελής

Δηλώσεις παικτών:

Νικολακόπουλος ( Παίκτης OTE COSMOTE)

΄΄Το ματς ήταν πολύ περίεργο γιατί παίξανε πολύ κλειστή ζώνη και δεν μας άφηναν μπούμε στο καλάθι παρα μόνο να σουτάρουμε απο την περιφέρεια.

Στο τέλος το κλέψιμο και το τρίποντο που πέτυχες έκρινε τον αγώνα;

΄΄Δεν λέει κάτι αυτό ήταν απλά μια προσπάθεια, η συλογική εικόνα της ομάδας μετράει.΄΄

Ασπρούλιας (Παίκτης RAGING BULLS)

΄΄Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα, ήταν απο τις πιο μπασκετικές ομάδες που έχουμε παίξει. Με τον τρόπο που εξελίχθηκε το δεύτερο ημίχρονο αξίζανε τη νίκη. Πιστεύαμε ότι μπορούσαμε να κεδίσουμε το ματς γιατί στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε τον έλεγχο, αλλά τα παιδιά είχαν περισσότερες λύσεις απο τον πάγκο και μας νίκησαν. ΄΄