ΝΙΚΗ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΚΑΛΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΤΕ COSMOTE 2 !

23/11/2017 21:00 Commercial League 17/18 40'

OTE Cosmote 22015121562
Raging Bulls121314746

Σημαντική νίκη της Raging Bulls πέτυχε ο ΟΤΕ COSMOTE 2 με σκορ 62-46 πραγματοποιώντας και πολύ καλή εμφάνιση στο 1ο και στο 4ο δεκάλεπτο.

Στο 1ο δεκάλεπτο ο Γιαννόπουλος μπήκε φουριόζος και με εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας  είχε βάλει για περίπου 3,5 λεπτά του δεκαλέπτου την ομάδα του στην θέση του οδηγού. Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά ο ΟΤΕ βρήκε ρυθμό και χάρη σε τρία κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ του Κοντογιάννη αλλά και στις προσωπικές ενέργειες των Μόντι – Δακούτρου πέρασε μπροστά στο σκορ και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Raging Bulls δεν είχε σωστή ανάπτυξη στην επίθεση. Τα drives με σκοπό το σπάσιμο της μπάλας στην περιφέρεια για το υπό καλές προϋποθέσεις σουτ “έπεφταν” πάνω σε παγίδες, και ο ΟΤΕ με γρήγορη πρώτη πάσα έβγαινε στον αιφνιδιασμό ανεβάζοντας την διαφορά εως και +16 (33-17, 2’48’’) πρίν την λήξη. Οι Γιαννόπουλος –Κολλέρης δήλωσαν «παρών» εκείνη την κρίσιμη στιγμή για την  Raging και με run 2-8 μάζεψαν την διαφορά στους -10 και σε σκορ ημιχρόνου 35-25.

Το 3ο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από τα χωρίς πόντο 4 λεπτά του ΟΤΕ και από την παθιασμένη άμυνα man των Raging Bulls που πίεζε για να μειώσει και να ξαναμπεί στο σκορ. Οι παίκτες των τυπικά γηπεδούχων κατάφεραν με 0 φαουλ στ ο δεκάλεπτο να βγάλουν άμυνες και διατηρήσουν την διαφορά ασφαλείας που είχαν χτίσει στο 1ο ημίχρονο.

Ενώ στο 4ο δεκάλεπτο ο ΟΤΕ δεν δυσκολεύτηκε να αυξήσει την και άλλο την διαφορά απέναντι στους κουρασμένους Raging που δεν είχαν τις απαραίτητες αλλαγές στον πάγκο για να φρεσκάρουν την πεντάδα όσο έπρεπε για να «χτυπήσουν» το ματς.

Διαιτητές : ΓΚΑΝΗΣ – ΤΣΟΛΗ

Δηλώσεις Πρωταγωνιστών :

Λαγογιάννης Ν. (Raging Bulls) : “Μια πάρα πολύ καλή ομάδα τα παιδιά. Λόγω κάποιων ιδιαίτερων συνθηκών αργήσαμε να μπούμε στο ματς..είχαμε δύο πάρα πολύ σημαντικές απουσίες..και δεν καταφέραμε να πάρουμε το παιχνίδι… Στην συνέχεια θα είμαστε καλύτεροι …”

Κατσαϊτης Γ. (ΟΤΕ COSMOTE 2): “ Νομίζω ότι στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού παίξαμε το μπάσκετ που θέλαμε. Ήμασταν πάρα πολύ καλοί, και στο αμυντικό κομμάτι και στο επιθετικό. Το μόνο που χρειάζεται να δουλέψουμε είναι τα πάρα πολλά αμυντικά ριμπάουντ που χάνουμε.…”