59 - 63

15/01/2018 22:00 Elite League A 17/18 40'

OTE Cosmote1019102059
Veto SA122591763

Στον αγώνα μεταξύ του ΟΤΕ COSMOTE και της VETO SA, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 63.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, επιλέγοντας οργανωμένες επιθέσεις αλλά έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 2+ λεπτά, με τα ποσοστά στην πορεία να παραμένουν πολύ χαμηλά οι παίκτες να χαρακτηρίζονται από αβίαστα λάθη και το σκορ 2 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι παίκτες και από τις δύο ομάδες άρχισαν να λύνονται επιθετικά, ζεστάθηκαν και από τη γραμμή των τριών πόντων, ο ΟΤΕ με διαδοχικές assist (κυρίως του Ριζικού Ι.) πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε πιο γρήγορο ρυθμό, με συνεχές από απόπειρες αιφνιδιασμών αλλά η VETO αντέδρασε, με τρίποντο του Καρκανιά Χ. ισοφάρισε και με assist του ίδιου και καλάθι του Μαράντου Κ. έκλεισε την περίοδο με σκορ 10 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με assist του Καρκανιά Χ. και τρίποντο του Καζαντζή Σ. οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 2 κατοχών και αμέσως μετά με αιφνιδιασμό του Χασομέρη Κ. προβάδισμα 3 κατοχών, με τους αντιπάλους τους να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα απέναντι στη ζώνη και να μένουν χωρίς καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά αλλά στην πορεία πήραν τάιμ-άουτ και μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση κάνοντας ένα run 6 – 0, με το σκορ να είναι 17 – 21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο με τρίποντο του Καζαντζή Σ. η VETO πήρε και πάλι προβάδισμα 3 κατοχών, με τις δύο ομάδες σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, παίζοντας ορθολογικό μπάσκετ και ψάχνοντας τους ελεύθερους παίκτες αλλά οι φιλοξενούμενοι έχοντας σαφώς καλύτερο spacing και κυκλοφορία της μπάλας και με 2 τρίποντα των Μαράντου Κ. και Καζαντζή Σ. ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, ο ΟΤΕ προσπάθησε να αντιδράσει ασκώντας press και με assist του Ριζικού Ι. και τρίποντο του Φεραδούρου Ν. κατάφερε να μειώσει κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 29 – 37.

Στο 3ο Δεκάλεπτο ο ΟΤΕ από την αρχή άσκησε press, με τους δύο αντιπάλους και πάλι σε σετ επιθέσεις, οι άμυνες παρέμειναν καθαρές αλλά αργά και σταθερά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε δύο κατοχές, τα ποσοστά ήταν χαμηλά, η VETO με 2 σερί assist του Καζαντζή Σ. ξεκόλλησε επιθετικά και το σκορ διαμορφώθηκε σε 33 – 41 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες του ΟΤΕ άρχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς με αιχμή τον Τσαμπούρη Χ. με αποτέλεσμα να βρουν εύκολα καλάθια και να μειώσουν εκ νέου σε 4 πόντους, ενώ άρχισαν να κάνουν και παγίδες και σε όλο το γήπεδο, με τους φιλοξενούμενους όμως να αντιδρούν καλά σπάζοντας το press και διατηρώντας το προβάδισμα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 39 – 46.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο με το καλημέρα ο ΟΤΕ με 2 σερί καλάθια μείωσε σε μία κατοχή αλλά οι αντίπαλοί του με πρωταγωνιστές τους Καρκανιά Χ. και Καζαντζή Σ. αντέδρασαν άμεσα, με τις δύο ομάδες να παίζουν καλό μπάσκετ και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Τσαμπούρη Χ. διαμορφώθηκε σε 48 – 50 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα και να βγάζουν ενέργεια σε κάθε φάση, με τους γηπεδούχους και πάλι με επιθετικό ριμπάουντ του Ζωγοπούλου Κ. και καλάθι από τον ίδιο να ισοφαρίζουν και με τρίποντο του Φεραδούρου Ν. να περνούν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ το οποίο ήταν 54 – 52 με 3 λεπτά για λήξη, την ομάδα της VETO όμως να αντιδρά και να αρχίζει να μετατρέπει τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς πιέζοντας παράλληλα και την μπάλα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 54 – 54 με 2 λεπτά για λήξη. Κάπου εκεί ο Καζαντζής Σ. με εύστοχο τρίποντο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του, με το παιχνίδι να είναι πολύ γρήγορο τις δύο ομάδες να μένουν κοντά αλλά οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και το σκορ ήταν 59 – 58 με 1 λεπτό για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα το σκορ παρέμεινε το ίδιο με 37” για λήξη και κατοχή για VETO στην οποία με assist του Γαλανοπούλου Μ. και δύσκολο τρίποντο του Καζαντζή Σ. το σκορ έγινε σε 59 – 61 με 31” και κατοχή για ΟΤΕ στην οποία ο Μαράντος Κ. κατάφερε να κλέψει την μπάλα με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην διαδικασία των των φάουλ, ο Καρκανιάς Χ. αποδείχθηκε ψύχραιμος στις βολές και ομάδα της VETO πήρε τελικά την Νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσαμπούρης Χ. με 25 (4) και Δήμας Π. με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαράντος Κ. με 22 (2) και Καζαντζής Σ. με 17 (5) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Καλαιτζάκης, Χριστοδουλάκης