62 - 61

18/12/2017 22:00 Elite League A 17/18 40'

Veto SA1912141762
OTE Cosmote1419151361

Στον αγώνα μεταξύ της VETO SA και του Ο.Τ.Ε., οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μια δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 61.

Στο 1ο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις με τους γηπεδούχους να μπαίνουν ζεστοί από την γραμμή των 3 πόντων και με 2 σερί τρίποντα των Τσατσάνη Κ. και Καλαντζή Σ. πήραν προβάδισμα 2 κατοχών από νωρίς, με τις δύο ομάδες όμως να μένουν κοντά και να δείχνουν υπομονή με το σκορ να είναι 8 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι και πάλι με 2 σερί τρίποντα από τον Καλαντζή Σ.πήραν προβάδισμα 10 πόντων, με τους παίκτες του Ο.Τ.Ε. να αρχίσουν αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα και να μην έχουν καθαρές τελικές επιλογές, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι έχοντας πολυπρόσωπη επίθεση και καλή παραγωγή από ασίστ διατήρησαν διψήφιο προβάδισμα μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου ο Ο.Τ.Ε. άρχισε να πιέζει αιφνιδιασμούς βρίσκοντας εύκολα καλάθια και κλείνοντας την περίοδο με σκορ 19 – 14.

Στο 2ο δεκάλεπτο με το καλημέρα με σουτ του Δήμα Π. οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε μία κατοχή, με το παιχνίδι να αποκτά πολύ γρήγορο ρυθμό με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και επιθέσεις στο transition, κάτι όμως που ευνόησε τον Ο.Τ.Ε. ο οποίος μείωσε σε έναν πόντο, με τις άμυνες να δυναμώνουν και το σκορ να είναι 25 – 22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλαυτα η VETO και πάλι με ασίστ του Σιάτρα Θ. και τρίποντο του Τσατσάνη Κ. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και αμέσως μετά πάλι με ασίστ του Σιατρά Θ. και καλάθι του Γαλανοπούλου Ν. πήρε προβάδισμα 3 κατοχών, με τον Ο.Τ.Ε. να απαντά αμέσως με τρίποντο του Κανλή Π., τις δύο ομάδες να έχουν βρεί ρυθμό και να παίζουν καλό μπάσκετ, έμειναν παράλληλα κοντά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31 – 33.

Στο 3ο δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες μπήκαν ζέστοί και με καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα και έδειξαν μαχητικότητά στα ριμπάουντ, με τους γηπεδούχους να βασίζονται κυρίως οργανωμένες επιθέσεις και σουτ 3 πόντων, τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και το σκορ να είναι 35 – 39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα επόμενα 5  λεπτά ο Ο.Τ.Ε. δοκίμασε περιστασιακά άμυνα ζώνης 2 – 3, άρχισε να επιβάλει γρήγορο ρυθμό και επικράτησε στη μάχη των ριμπάουντ αλλά και η VETO δείχνοντας μεγάλη μαχητικότητα έμεινε κοντά κάνοντας ένα run στο τελευταίο λεπτό και έκλεισε την περίοδο με σκορ 45 – 48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα ο Τσαμπούρης Χ. και ο Τζώρτζης Α. αντάλλαξαν εύστοχα σουτ 3 πόντων και αμέσως μετά ο Καλαντζής Σ. με εύστοχο και αυτός τρίποντο ισοφάρισε, με τις άμυνες να γίνονται όλο και πιο physical, τις δύο ομάδες να πάνε neck and neck αλλά η ομάδα του Ο.Τ.Ε. και πάλι έχοντας πιο εύκολα καλάθια σε αιφνιδιασμούς ξαναπήρε προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ να είναι 54 – 58 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο του αγώνα οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ, τα ποσοστά έπεσαν αλλά η VETO με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ και 2ες επιθέσεις, ένα γκολ φάουλ του Γαλανοπούλου Ν. και ένα καλάθι του Σιάτρα Θ. ισοφάρισαν σε 60 – 60 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι άμυνες κυριάρχησαν κυρολεκτικά, με αποτέλεσμα το σκορ να παραμένει 60 – 60 με 36” και κατοχή για Ο.Τ.Ε. στην οποία οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε λάθος με αποτέλεσμα η VETO να πάρει την κατοχή με 31′ και με drive και γκολ φάουλ του Τσατσάνη Κ. διαμόρφωσε το σκορ σε 62 – 60 με 13” και κατοχή για Ο.Τ.Ε. στην οποία οι γηπεδούχοι κέρδισαν αντιαθλητικό φάουλ με 8” για λήξη αλλά παρότι είχαν διαδοχικές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν ή να κερδίσουν τον αγώνα δεν τα κατάφεραν με αποτέλεσμα οι παίκτες της VETO να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καλαντζής Σ. με 20 (5) και Τσατσάνης Κ. με 19 (4), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τσαμπούρης Χ. με 20 (2) και Κανλής Π. με 17 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαρτινάκος, Ναστούλης