32 - 50

15/02/2023 20:30 Super League 22/23 2 40'

OTE Cosmote6126832
Frezyderm12517650

Στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της Ote Cosmote και της Frezyderm οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμόρφωνεται στο τελικό 32-50.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man  σε έναν αγώνα όπου κυριάρχησε ο γρήγορος ρυθμός. Η ομάδα που κατάφερε να ξεκινήσει καλύτερα τον αγώνα ήταν φιλοξενούμενη η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά με 0-5. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν σκορ αλλά όχι όμως και να μειώσουν τη διαφορά με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 6-12

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας κατάφεραν να αλλάξουν τις ισορροπίες με μεγάλες συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση πέτυχαν να έχουν ένα σερί συνολικά 10 πόντων το οποίο τους έφερε μπροστά στο σκορ  με 14-12 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Frezyderm έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να μένουν συνεχώς κοντά στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει στο 18-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Frezyderm πήραν απόφαση να αλλάξουν την άμυνά τους η οποία απέβη καθοριστική για την τύχη του αγώνα. Καταφέρνοντας να κλεισουν με επιτυχία τους χώρους προς το καλάθι τους και προηγούνταν στον 25ο λεπτο του αγώνα με σκορ 20-26. Στη συνέχεια οι παίκτες της Ote Cosmote, δεν κατάφεραν να βρουν το στόχο στα μακρινά σουτ που δοκίμαζαν λόγω της  αντίπαλης ζώνης και έτσι βρέθηκαν πίσω με διψήφια διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 24-34.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Frezyderm κατάφεραν να κυριαρχήσουν κυρίως λόγω της άμυνας τους η οποία απέκρουε κάθε απειλή με το σκορ στο 35ο λεπτό του αγώνα ήταν 27-43. Στα εναπομείναντα, τελευταία λεπτά του αγώνα και οι 2 ομάδες συνέχισαν να παλεύουν για το καλύτερο δυνατό, κάτι το οποίο ήταν τιμητικό για εκείνες.