22/11/2018 21:05 Super League B 18/19 4 40'

Frezyderm1811191159
OTE Cosmote1314201663

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Πολύ ωραίο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Ν.Πεντέλης το βράδυ της Πέμπτης ανάμεσα σε Frezyderm και Ote-cosmote με νικητές τους τυπικά φιλοξενούμενους με 59-63 σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ και δραματικό φινάλε.Η Frezy μπήκε πιο συγκεντρωμένα στο ματς και με παιχνίδι έξω από τα 6,75 ,15 από τους 18 πόντους,βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 18-13 με τους Γκότζη και Μεταξά να έχουν τον κύριο λόγο στο σκοράρισμα.Η ομάδα της Cosmote βελτίωσε την άμυνά της στο τρίποντο και έτσι δυόμισι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου με τους Λεμονιά και Κανλή να δίνουν πόντους ,βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 26-27,αλλά μια εύστοχη βολή του Σαρλή και ένα καλάθι του ίδιου,έβαλε μπροστά την Frezy με 29-27 στο ημίχρονο.Η τρίτη περίοδος ήταν εκπληκτική πράγμα που αποτυπώνεται και στο επιμέρους 19-20 με τις δύο ομάδες να παίζουν ωραίο και γρήγορο μπάσκετ.Ο Γκόζτης είχε πολύ γρήγορε αντιδράσεις μετά από δικά του κλεψίματα και αμυντικά ριμπάουντ και με ασσίστ στο ανοιχτό γήπεδο έδωσε εύκολους πόντους στην ομάδα του η οποία πήρε σκορ από τους Σαρλή,Χαριτόπουλο και Ψαρρό. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του coach Κατσαίτη με το δίδυμο Κανλή και Ζωγόπουλο στα γκάρντ και τις πολύτιμες βοήθειες του Δημητράτου ήταν πάντα μέσα στο παιχνίδι με το προβάδισμα να εναλλάσετε αρκετές φορές.Στην 4η περίοδο η ομάδα της Cosmote μπήκε δυνατά,εκμεταλλεύτηκε και την κούραση των αντιπάλων της και με τις πολύτιμες βοήθειες του Βιδάλη με ένα 9-0 και με την Frezy να μην βρίσκει τον δρόμο για το καλάθι για σχεδόν πεντέμισι λεπτά έβαλε βάσεις για μια μεγάλη νίκη.Ο Χαριτόπουλος είχε αντίθετη άποψη και κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος απαντώντας σχεδόν σε όλες τις προσπάθειες της cosmote να κλειδώσει το ματς νωρίτερα αλλά δεν μπόρεσε στο τέλος να πανηγυρίσει τη νίκη μαζί με την ομάδα του καθώς η κούραση και το καθαρό μυαλό κόστισε σε κάποιες επιλογές των γηπεδούχων.

Διαιτητές: Δράκος,Δαλέκος

Δηλώσεις παικτών:

Γκοτζης Ν.(παίκτης FREZYDERM): “ΠΑΡΟΛΟ ΤΙΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ,ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΝΕΚΡΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΟΣΤΙΣΑΝ,ΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ,ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ.”

Κατσαίτης Γ.(προπονητής OTE COSMOTE): HTAN ENA ΠAIXNIΔI ΠOY EIΔIKA ΣTO ΠPΩTO HMIXPONO ΔEN ΔIAXEIPIΣTHKAME ΣΩΣTA ΠOΛΛA ΣHMEIA ΣTHN AMYNA MAΣ KAI ΔEN BΓAΛAME THN ENTAΣH ΠOY EΠPEΠE ENΩ KANAME KAI KAΠOIA EYKOΛA ΛAΘH. ΣTO ΔEYTEPO HMIXPONO BΓAΛAME ΠEPIΣΣOTEPH ΣYΓKENTPΩΣH EKMETAΛΛEYTHKAME EΠIΘETIKA KATAΣTAΣEIΣ ΠOY MAΣ ΠAPOYΣIAΣTHKAN KAI MΠOPEΣAME NA BPOYME ΣKOP ΓIA NA ΠAPOYME TO AΠOTEΛEΣMA ΣE ENA ΔYΣKOΛO KAI KΛEIΣTO ΠAIXNIΔI OΠΩΣ EΞEΛIXΘHKE. ΣYΓXAPHTHPIA ΣTOYΣ ANTIΠAΛOYΣ MAΣ KAI KAΛH ΣYNEXEIA.”