54 - 76

14/01/2019 22:10 Super League B 18/19 9 40'

OTE Cosmote916161354
Petrogaz2311172576

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ του OTE COSMOTE και της PETROGAZ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 76.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σε οργανωμένες επιθέσεις, προτίμησαν τα μακρινά σουτ όμως η PETROGAZ ήταν πιο εύστοχη και με 2 τρίποντα των Τουμπανιάρη Π. και Σαμοίλη Δ. πήρε διαφορά 3 κατοχών, ο ΟΤΕ αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα και το σκορ ήταν 2 – 12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς και βρήκαν λύσεις αλλά δεν κατάφεραν να σταματήσουν την επιθετική παραγωγή των αντιπάλων τους οι οποίοι με πολλά καλάθια από assist έκλεισαν την περίοδο με σκορ 9 – 23.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Ζωγόπουλου Κ. και αμέσως μετά επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Κοπετίνα Α. μείωσαν σε 9 πόντους αλλά ο Καρυάτης Μ. με τρίποντο απάντησε άμεσα, οι δύο ομάδες συνέχισαν να ψάχνουν τα τρίποντα απέναντι στην ζώνη και το σκορ ήταν 19 – 29 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το παιχνίδι σε πολύ πιο γρήγορο τέμπο όμως οι παίκτες και από τις δύο πλευρές είχαν πολλά λάθη και χαμηλά ποσοστά αλλά στα τελευταία 2 λεπτά ο ΟΤΕ σημαδεύοντας τους ψηλούς του βρήκε παραγωγή, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25 – 34.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστιό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ΟΤΕ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, μείωσαν στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου σε 33 – 36 αλλά και οι παίκτες της PETROGAZ αντέδρασαν άμεσα και με διαδοχικά εύστοχα τρίποντα ανέβασαν εκ νέου την διαφορά σε διψήφια, ενώ στην τελευταία περίοδο παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου, εκτίναξαν την διαφορά σε 20+ πόντους και πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κοπετίνας Α. με 16 και Ζωγόπουλος Κ. με 9 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σαμοίλης Δ. με 27 (1) και Καρυάτης Μ. με 11 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ραχιώτης, Λαζαρίδης