62 - 50

14/03/2018 22:00 Cup A 17/18 40'

OTE Cosmote2013082162
Petrogaz0812171350

Ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθει το βράδυ της Τετάρτης 14/03 στο κλειστό του Περιστερίου για τον θεσμό του κυπέλου ανάμεσα στην Cosmote και την Petrogaz, με τους γηπεδούχους να φεύγουν με την πρόκριση για τον επόμενο γύρο. Αρχικά η ομάδα της Cosmote έδειχνε να παίρνει την νίκη σχετικά εύκολα, αλλά ένα δυνατό come back από τους φιλοξενούμενους στο Β ημίχρονο έδωσε στο ματς μια άγρια ομορφιά.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ με τις άμυνες να μην είναι ο βασικός παράγοντας στο παιχνίδι τους. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με ένα τρίποντο του αρχηγού Ξενουδάκη, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο με τον Παπαδόπουλο. Μέχρι περίπου το 3ο λεπτό οι 2 ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ αλλά από εκείνο το σημείο και μετά οι παίχτες του coach Κατσαΐτη βελτίωσαν σημαντικά το παιχνίδι τους τόσο  σε άμυνα όσο και σε επίθεση και άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά ασφαλείας. Παπαδόπουλος, Δημητράτος και Γρυλλάκης σκόραραν σημαντικούς πόντους για την ομάδα τους και έτσι στο τελείωμα της περιόδου έφεραν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με 20 – 08.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίχτες της Cosmote δεν επαναπαύτηκαν και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό διατηρώντας αυτήν την διαφορά ασφαλείας. Σε αυτό το σημείο την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Τσαμπούρης που εκτός από τους 4 συνεχόμενους πόντους του βοήθησε και στην οργάνωση του παιχνιδιού της ομάδας του. Οι παίχτες της Petrogaz δυσκολεύονταν παρά πολύ στο να ανακόψουν το επιθετικό παιχνίδι των αντιπάλων τους και γι’ αυτό γύρισαν σε ζώνη. Επιθετικά οι μόνοι που βοηθούσαν σε εκείνο το σημείο προσπαθώντας να διασπάσουν την εξαιρετική άμυνα της Cosmote ήταν κυρίως ο Καρυάτης με τον Παπαδρόσο. Έτσι στο τελείωμα του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 33 – 20.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν μια μεγάλη αντεπίθεση που κυριολεκτικά μπλόκαρε τους αντιπάλους τους. Η άμυνα ζώνης που επέλεξε ο coach Κουτσόπουλος άρχισε να αποδίδει καρπούς μιας και η μια μετά την άλλη, οι επιθέσεις τις Cosmote πήγαιναν στα σκουπίδια. Αποτέλεσμα αυτού ήταν ένα γρήγορο σερί 0 – 11 που έφερε την διαφορά στο καλάθι με τον Παπαδρόσο και τον Μαρκόπουλο να συμβάλουν σημαντικά στην επίθεση αλλά και στα ριμπάουντ. Σε εκείνο το σημείο κάπου ξύπνησαν οι γηπεδούχοι με ένα τρίποντο του Δημητράτου αλλά και ένα δίποντο του Γρυλλάκη. Το ματς πλέον είχε γίνει derby με το δεκάλεπτο να λήγει με τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 41 – 37.

Στην αρχή της 4ης περιόδου ο αγώνας είχε μια άγρια ομορφιά. Το momentum σε εκείνο το σημείο ήταν με την ομάδα της Petrogaz. Η διαφορά παρέμεινε στους 4 πόντους μετα από ένα καλάθι που πέτυχε ο Λεμονιάς για τους γηπεδούχους και ο Κοκκίνης για τους φιλοξενούμενους. Τότε οι παίχτες της Cosmote «γύρισαν» τον διακόπτη και αυτόματα το ματς έγειρε εμφατικά προς την μεριά τους. Έναν τρίποντο του Φεραδούρου αρχικά και μετά ο Παπαδόπουλος ξαναπήρε το όπλο του με αποτέλεσμα όλα να μοιάζουν πλέον πολύ εύκολα για τους γηπεδούχους. Οι παίχτες της Petrogaz δεν είχαν από ένα σημείο και μετά αλλά αποθέματα για να ξανά γυρίσουν το παιχνίδι και έτσι αποδέχτηκαν την ανωτερότητα των αντιπάλων τους. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την πρόκριση με σκορ 62 – 50.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Παπαδόπουλος με 20 πόντους και 5 τρίποντα, ενώ για την ομάδα της Petrogaz πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παπαδρόσος που πέτυχε 18.

Διαιτητές : Λαζαρίδης, Αργυρούδης.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Παπαδόπουλος Πρόδρομος (Παίχτης Cosmote) : “Καλησπέρα. Ήταν ένα ματς σήμερα στο οποίο κατεβήκαμε με πολλές ελλείψεις, παρ’ όλα αυτά τα παιδιά όλα όσα ήμασταν εδώ δώσαμε το 100% των δυνάμεων μας. Παίξαμε σοβαρή άμυνα και βρήκαμε καλές λύσεις στην επίθεση σκοράροντας όλοι και καταφέραμε και προκριθήκαμε στην επόμενη φάση. Πάμε τώρα σιγά σιγά να δούμε μέχρι που μπορούμε να φτάσουμε.”

Κουζουβουνάς Χαράλαμπος (Παίχτης Petrogaz) : “Γεια χαρά. Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι σήμερα. Παίξαμε καλά, είχαμε παίξει και το Σάββατο. Ήμασταν λίγο κουρασμένοι γιατί είχε και παράταση το παιχνίδι. Εντάξει είχαμε και κάποιες μίκρο ελλείψεις. Είναι καλή ομάδα η Cosmote. Νομίζω ότι εντάξει μπορούμε να κοντράρουμε στα ίσα. Έπαιξε καλύτερα σήμερα και κέρδισε.”