02/11/2015 19:00 League C2 15/16 40'

Pernod Ricard Hellas21913346
Collectives89171852

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Έναν αγώνα με ανατροπές στο σκορ προσέφεραν οι ομάδες της Pernod Ricard και των Collectives, με την τελευταία να αποσπά την νίκη στην πρώτη αγωνιστική της φετινής σεζόν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man to man, αλλά επιθετικά η γηπεδούχος έβγαλε περισσότερη ενέργεια και είχε σαφώς καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, με αποτέλεσμα το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 13-5 υπέρ της. Η φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν γυρνώντας σε άμυνα ζώνης 2-3, κάτι που δεν βοήθησε πολύ μιας και η Pernod Ricard με 2 συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο με μια διαφορά 13 πόντων.

Παρόλα αυτά οι Collectives ξεκίνησαν την δεύτερη περίοδο διατηρώντας την ζώνη, η οποία άρχισε να δουλεύει μιας και ανάγκασε τους γηπεδούχους να επιλέγουν μακρινά σουτ χωρίς καλές προϋποθέσεις. Επιθετικά οι Collectives ανέβασαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, προσπαθώντας να μετατρέψουν τα αμυντικά ριμπάουντ σε αιφνιδιασμούς, με ανάμικτα αποτελέσματα. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με σκορ 30-17.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Pernod Ricard να αρχίζει να προσαρμόζεται στην ζώνη, να έχει καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και να βρίσκει σουτ με καλύτερες προϋποθέσεις, και έτσι να διατηρεί την διαφορά πάνω από 10 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά του δεκαλέπτου. Αλλά κάπου εκεί άρχισε το comeback των Collectives, αφού εγκατέλειψαν την άμυνα ζώνης, γύρισαν σε man, πίεσαν την μπάλα, βγάζοντας έτσι τους γηπεδούχους από τον επιθετικό ρυθμό που είχαν βρει και μείωσαν ελαφρώς την διαφορά στους 9 πόντους στο τέλος της περιόδου.

Το momentum των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε αφού ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με 2 συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα, μειώνοντας σε 3 πόντους. Οι συνεχόμενες καλές άμυνες (που μετατράπηκαν σε εύστοχους αιφνιδιασμούς) συνεχίστηκαν με την ομάδα της Pernod Ricard να έχει κολλήσει κυριολεκτικά επιθετικά και να χάνει για πρώτη φόρα το προβάδισμα ύστερα από εύστοχο τρίποντο των αντιπάλων 3 λεπτά πριν το τέλος του ματς! Στα τελευταία 3 λεπτά οι Collectives διατήρησαν μία σταθερή διαφορά 6 πόντων που τους οδήγησε στην νίκη με τελικό σκορ 46-52.

Από την πλευρά των γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Επιτροπάκης και Μεγαδούκας με 8 (1) και 8 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κυνηγόπουλος και Λίβας με 20 και 12 (2) πόντους αντίστοιχα.