PERNOD RICARD – HEWLETT PACKARD

09/02/2017 22:00 League C6 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ της PERNOD RICARD και της HEWLETT PACKARD (η οποία αγωνίστηκε με 7 μόλις παίκτες), οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία πολύ δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63 – 64.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, είναι οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 –  2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα στο παρκέ, οι γηπεδούχοι με 2 σερί τρίποντα του Μορφιάδη Π. πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, αλλά και οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Δήμα Χ. και διαδοχικά κλεισίματα και αιφνιδιασμούς κατάφεραν να κάνουν ένα run και να περάσουν μπροστά, με τις δύο ομάδες να έχουν εξαιρετικό Spacing και τελικές επιλογές και το σκορ να είναι 13 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία oi δύο αντίπαλοι διατήρησαν καλό ρυθμό, επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τις άμυνες να δυναμώνουν και η περίοδος να κλείνει με σκορ 15 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες μπήκαν ζεστοί από την αρχή, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε σετ επιθέσεις, η Pernod Ricard να ευνοείται από το αργό τέμπο και έχοντας πιο καθαρές τελικές επιλογές πήρε προβάδισμα 3 κατοχών, με τις άμυνες να γίνονται όλα και πιο physical και το σκορ να είναι 22 – 18 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου και πάλι οι δύο ομάδες έβγαλαν ενέργεια αμυντικά, αλλά η Hewlett Packard με πρωταγωνιστή τον Μαγουλά Π. άρχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά), με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά αλλά οι παίκτες της Pernod Ricard να αντιδρούν και με αιχμή τον Λάσπα Φ. να ξαναπαίρνουν το προβάδισμα και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι από την αρχή σε γρήγορο ρυθμό, με απόπειρες αιφνιδιασμών και επιθέσεις στο transition και από τις δύο ομάδες, αλλά το γρήγορο τέμπο να ευνοεί την Hewlett Packard η οποία με πρωταγωνιστές τους Κοκκόση Θ. και Παπακωνσταντίνου Δ. είχε μεγαλύτερη προαγωγή από assist, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ, με τον ρυθμό όμως να πέφτει, οι γηπεδούχοι με εύστοχο τρίποντο του Μορφιάδη Π. να μειώνουν σε μία κατοχή, οι δύο ομάδες να συνεχίζουν να ψάχνουν τις σωστές επιλογές, να συνεχίζουν να πηγαίνουν neck and neck, αλλά τελικά οι παίκτες της Pernod Ricard με ένα επιθετικό ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό να κλείνουν την περίοδο με σκορ 46 – 42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες μπήκαν με ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά η Pernod Ricard άρχισε να πιέζει για αφνιδιασμούς και να δείχνει μεγαλύτερη μαχητικότητα στα ριμπάουντ με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 3 κάτοχων, με την Hewlett Packard να προσπαθεί να ακολουθήσει το γρήγορο τέμπο αλλά να χαρακτηρίζεται από βιαστικές επιλογές και το σκορ να είναι 55 – 46 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους αλλά είδαν τον Επιτροπάκη Κ. να κάθεται στον πάγκο με 5ο foul, με τους παίκτες Hewlett Packard να δείχνουν φοβερή μαχητικότητα, να ασκούν press, να βγάζουν διαδοχικές άμυνες και με 2 τρίποντα από τους Παπακωνσταντίνου Δ. και Κοκκόση Θ. να καταφέρουν να μειώσουν σε μία κατοχή, με το σκορ να είναι 62 – 58 με 2 λεπτά και 62 – 59 με 1 λεπτό για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν ασκούν full press, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να μην μπορούν να το αντιμετωπίσουν και το σκορ να είναι 63 – 61 με 30” για λήξη και κατοχή για Pernod Ricard. Στην συγκεκριμένη κατοχή οι παίκτες της Hewlett Packard κατάφεραν και έβγαλαν μία ακόμη άμυνα, παίρνοντας την κατοχή με 6” για λήξη, στα οποία κατάφεραν να κατεβάσουν την μπάλα και να βρουν ελεύθερο τον Παπακωνσταντίνου Δ. ο οποίος εν κινήσει πάτησε από την γραμμή των 3 πόντων και ευστόχησε σε Buzzer Beater, με αποτέλεσμα να διαμορφώσει το τελικό 63 – 64 και η ομάδα του να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ψωμάς Ι. με 12 (1) και Μορφιάδης Π. με 11 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπακωνσταντίνου Δ. με 22 (3) και Δήμας Χ. με 10 (1) πόντους αντίστοιχα.