21/11/2017 20:30 Super League A 17/18 40'

Pernod Ricard Hellas824141056
Intersport1617211468

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της PERNOD RICARD και της INTERSPORT, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 68.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ επιθέσεις, γύρισαν την μπάλα και έδειξαν υπομονή απέναντι στην ζώνη, είχαν καλά ποσοστά και το σκορ ήταν 5 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια  το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τον αργό ρυθμό όμως να συνεχίζει να ευνοεί την INTERSPORT η οποία με πολύ καλό οργανωτικό παιχνίδι του ΠΑΤΑΓΙΑ Β. είχε πιο καθαρές τελικές επιλογές, την PERNOD RICARD να περιορίζεται σε χωρίς ρυθμό σουτ 3 πόντων και η περίοδος έκλεισε με σκορ 8 – 16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε οργανωμένες επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να εφαρμόζουν σωστά την ζώνη τους, αλλά μετά τα πρώτα 2 λεπτά πίεσαν τον ρυθμό του αγώνα με πολλές επιθέσεις στο transition, οι γηπεδούχοι ζεστάθηκαν από την γραμμή των 3 πόντων (με 3 εύστοχα τρίποντα) και ισοφάρισαν με το σκορ να είναι 23 – 24 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου και πάλι με τρίποντο του Μορφιάδη Π. για πρώτη φορά η PERNOD RICARD πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, οι αντίπαλοι της βρήκαν λύσεις από πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ του ΤΣΙΦΛΙΔΗ Δ. και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 32 – 33.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με τρίποντο του Επιτροπάκη Κ. οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα, με τους αντιπάλους τους να αντιδρούν άμεσα και έχοντας καλή περαγωγή από assist, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 39 – 38 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα επόμενα 5 λεπτά οι άμυνες δυνάμωσαν και από τις δύο πλευρές, ο ρυθμός έπεσε και πάλι, το παιχνίδι συνέχισε σε σετ επιθέσεις, η INTERSPORT γύρισε σε man και με 3 σερί assist του ΠΑΤΑΓΙΑ Β. πήρε προβάδισμα 3 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 46 – 54.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο από την αρχή οι γηπεδούχοι με 2 σερί τρίποντα των Μορφιάδη Π. και Επιτροπάκη Κ. μείωσαν σε μία κατοχή, με τους δύο αντιπάλους να δείχνουν μεγάλη ενέργεια και μαχητικότητα και στις δύο πλευρές αλλά οι παίκτες της INTERSPORT διατήρησαν διαφορά 2 – 3 κατοχών και με 2 διαδοχικά καλάθια του ΤΣΙΦΛΙΔΗ Δ. πήραν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα, την οποία και διατήρησαν έως το τέλος του αγώνα παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Επιτροπάκης Κ. με 22 (3) και Μορφιάδης Π. με 14 (4), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΜΠΕΛΛΟΣ Κ. με 24 (5) και ΠΑΤΑΓΙΑΣ Β. με 16 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μπούκας, Μαρτινάκος