23/11/2015 19:30 League C2 15/16 40'

Pernod Ricard Hellas16552147
IRI1013141148

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν ανταγωνιστικό αγώνα μεταξύ της Pernod Ricard και της IRI, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47-48.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Pernod Ricard μπήκαν με ενέργεια στο γήπεδο και ξεκίνησαν με ένα εντυπωσιακό run 13-3 στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Στην συνέχεια του δεκαλέπτου η ομάδα της IRI ανασυγκροτήθηκε και κατάφερε να μειώσει ελαφρώς με το σκορ περιόδου να είναι 16-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το comeback των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και με αιχμή την καλή άμυνα κατάφεραν και περιόρισαν τους αντιπάλους τους οι οποίοι για το μεγαλύτερο μέρος της περιόδου είχαν κυριολεκτικά κολλήσει επιθετικά σκοράροντας μόνο 5 πόντους σε όλη την περίοδο. Το αποτέλεσμα ήταν η IRI να καταφέρει στα τελευταία λεπτά να περάσει μπροστά στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με την Pernod να συνεχίζει να έχει σοβαρά επιθετικά προβλήματα και να μην μπορεί να σκοράρει. Η IRI από την άλλη πλευρά είχε βρει ρυθμό και τις 2 πλευρές του γηπέδου και πήρε μια διαφορά +10 πόντων, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 26-37!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, ξαναβρήκαν την συγκέντρωση τους και με πρωταγωνιστή τον Επιτροπάκη Κ., αργά αλλά σταθερά μείωσαν την διαφορά σε 4 πόντους! Στο 1:22” πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι είδαν τον Επιτροπάκη Κ. να κάθεται στον πάγκο με 5 φάουλ αλλά το comeback συνεχίστηκε με το σκορ 30” πριν το τέλος να είναι 47-48 και κατοχή για την IRI, στην οποία οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν σουτ 3 πόντων και αστόχησαν. Με το σκορ 47-48 και 10” πριν το τέλος, η Pernod είχε την τελευταία επίθεση αλλά στο κρίσιμο σουτ η μπάλα δεν της έκανε το χατήρι, με την ομάδα της IRI να παίρνει την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Επιτροπάκης Κ. με 13(2) και Ψωμάς Ι. με 13(1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Κουτσοπέτρος Χ. με 14 και GJIKNORI ERVIS με 10 πόντους αντίστοιχα.