PERNOD RICARD – PLEIADES

17/11/2016 20:00 League C3 16/17 40'

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της PERNOD RICARD και των PLEIADES, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 29 – 53.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3 – 2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση στον αγωνιστικό χώρο, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες, πίεσαν το τέμπο από την αρχή και έχοντας καλό καλό spacing ξεκίνησαν με σκορ 6– 0 στα πρώτα 4 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου με διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς κυρίως από τον Επιτροπάκη Κ., με τους αντιπάλους τους όμως να συνεχίζουν να κυριαρχούν στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά) με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 5–15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμμένες κυρίως επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται νευρικές και με χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά, τους φιλοξενούμενους να διατηρούν προβάδισμα 3+ κατοχών και το σκορ να είναι 12-21 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η Pernod Ricard έκλεισε την ζώνη της, έβγαλε διαδοχικές άμυνες, έψαξε τις σωστές τελικές επιλογές επιθετικά και βελτίωσε τα ποσοστά της μειώνοντας σε 5 πόντους με τις Pleiades να δυναμώνουν και αυτοί την άμυνα τους, ο ρυθμός του αγώνα να πέφτει και άλλο και το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να είναι 17 – 23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα επιθετικά, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 3 λεπτά με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 19 – 27. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε καλό ρυθμό, με την Pernod Ricard να βασίζεται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων, να παρουσιάζεται στατική επιθετικά, αλλά να βρίσκει λύσεις από τον Επιτροπάκη Κ., τις Pleiades να συνεχίζουν να έχουν καλύτερο spacing και να μην έχουν εγωισμό στο παιχνίδι τους, ανεβάζοντας το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα και η περίοδος να κλείνει με σκορ 24 – 35.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Pernod Ricard με το καλημέρα μπήκαν με περισσότερη μαχητικότητα στον αγωνιστικό χώρο, σημάδεψαν το ζωγραφιστό των αντιπάλων με συνεχή drives, και δείχνοντας μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς σκορ στα πρώτα 3 λεπτά και μείωσαν, (έχοντας πολλές ευκαιρίες να μειώσουν περαιτέρω), με την διαφορά όμως να διατηρείται σε 3 κατοχές στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι άρχισαν και πάλι να βασίζονται σε στατικά σουτ 3 πόντων, με αποτέλεσμα οι Pleiades να βγάλουν διαδοχικές άμυνες, να ξαναπάρουν τον έλεγχο του αγώνα, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 10+ πόντους και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Επιτροπάκης Κ. με 15 (1) και Λαβδάς Γ. με 4, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λασκαρίδης Ο. με 16 και Καραδεμήτρος Δ. με 12 πόντους αντίστοιχα.