14/02/2016 16:00 League A 15/16 40'

Petrogaz1727261686
Deree1711191764

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της PETROGAZ και του DEREE, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 86 – 64.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, αλλά με βιαστικές επιλογές και αβίαστα λάθη στα πρώτα λεπτά. Παρόλα αυτά οι δύο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό σιγά-σιγά κυρίως στο δεύτερο μισό της περιόδου και να είναι κοντά στο σκορ πιέζοντας για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 17 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο τέμπο, με τις δύο ομάδες με πολύ καλό spacing, τελικές επιλογές και ρυθμό επιθετικά. Παρόλα αυτά στο τέταρτο λεπτό η Petrogaz με τρία σερί τρίποντα έκανε ένα run 11 – 2 και πήρε μια διαφορά 8 πόντων. Το Deree αντέδρασε, εφάρμοσε full press με παγίδες αλλά οι γηπεδούχοι έδειξαν την εμπειρία τους, διατήρησαν καθαρό μυαλό, έσπασαν το press και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τους φιλοξενούμενους να αντιμετωπίζουν προβλήματα απέναντι στη ζώνη, βασιζόμενη υπερβολικά σε μακρινά σουτ με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 44 – 28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με καθαρό μυαλό, είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και σωστές επιλογές αλλά η Petrogaz ανέβασε κι άλλο τη διαφορά με επιθετική αιχμή τον Παπαδρόσο Α. ο οποίος συνέχισε από την προηγούμενη περίοδο να έχει πάρει φωτιά από τη γραμμή των 3 πόντων (με 23 πόντους και 4 τρίποντα στο πρώτο μόλις ημίχρονο!). Το αποτέλεσμα ήταν το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 58 – 37. Στο υπόλοιπο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους να διατηρούν τον έλεγχο του παιχνιδιού και την περίοδο να κλείνει με σκορ 70 – 47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τους παίκτες του Deree να συνεχίζουν να παίζουν καλό μπάσκετ και να δείχνουν μαχητικότητα αλλά με την Petrogaz να είναι μία ταχύτητα παραπάνω, να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας και να παίρνει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδρόσος Α. με 36 (7) και Μαρκόπουλος Π. με 24, ενώ από τους φιλοξενούμενους η Ντούρισιτς Φ. με 15 και Ίβκοβιτς Π. με 12 (1) πόντους αντίστοιχα.