29/11/2015 16:00 League A 15/16 40'

Petrogaz1726162180
DHL161591454

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της PETROGAZ και της DHL, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 80-54.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Petrogaz ξεκίνησε με άμυνα ζώνης 2-3, ενώ η DHL με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν ζεστές από την γραμμή των 3 πόντων και πίεσαν για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία. Η DHL προσπάθησε να σπάσει την ζώνη με σουτ, αλλά οι επιθέσεις της ήταν στατικές και χωρίς ρυθμό, ενώ η Petrogaz με καλή κυκλοφορία και κίνηση μακριά από την μπάλα έβρισκε επιθετικές λύσεις. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν τακτική και προσπάθησαν να επιτεθούν στο ζωγραφιστό κυρίως με drives του Παπαδάκη Θ., με πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Σκορ περιόδου 17-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η DHL πέρασε μπροστά στο σκορ με το καλημέρα, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με καλές άμυνες και άψογη εκτέλεση των συστημάτων τους στο σετ ξαναπήραν το προβάδισμα. Στο 8:00” η Petrogaz γύρισε σε man,ενώ η DHL προσπάθησε να επιβάλει γρήγορο τέμπο στο παιχνίδι, αλλά στις σετ επιθέσεις της συνέχισε να βασίζεται σε ατομικές ενέργειες και isolations. Το αποτέλεσμα ήταν να η Petrogaz να πάρει μία διψήφια διαφορά με το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 43-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη και συνέχισαν να βασίζουν την επίθεση τους σε drives, αλλά παράμειναν βιαστικοί στις επιλογές τους. Οι γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά κατάφεραν με καλό passing game και καλές τελικές επιλογές να σπάσουν την ζώνη και να έχουν επιθετική παραγωγή, με την διαφορά να φτάνει τους 20 πόντους και την περίοδο να κλείνει με σκορ 59-40. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με την διαφορά συνεχώς να αυξάνεται και την Petrogaz να παίρνει την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδρόσος Α. με 29(2) και Μαρκόπουλος Ι. με 16, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαδάκης Θ. με 25(1) και Τασιόπουλος Α. με 10 πόντους αντίστοιχα.