04/12/2016 15:30 League B1 16/17 40'

Petrogaz1219121861
Toolsat S.A.101213742

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της PETROGAZ και της TOOLSAT, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 42.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα από την αρχή, αλλά με τους παίκτες της Toolsat να έχουν βιαστικές τελικές επιλογές και πολλά στατικά μακρινά σουτ, τους παίκτες Petrogaz να κάνουν πολλά αβίαστα λάθη, με τα ποσοστά να είναι χαμηλά και το σκορ 4– 6 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι δύο ομάδες άρχισαν να λύνονται επιθετικά, γύρισαν την μπάλα, έδειξαν υπομονή και βελτίωσαν τα ποσοστά τους, με την Petrogaz να ακουμπάει τη μπάλα στο low post, να τρέχει σε αφνιδιασμούς, να βρίσκει λύσεις και να παίρνει το προβάδισμα 2 κατοχών, αλλά και την Toolsat να δείχνει μαχητικότητα, να μένει κοντά και η περίοδος να κλείνει με σκορ 12 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες με δυνατές άμυνες από την αρχή, αλλά τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, να έχουν καλό Spacing στο σετ, να βλέπουν τους ελεύθερους παίκτες και να ευστοχούν σε διαδοχικά σουτ 3 πόντων, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι βασίστηκαν υπερβολικά σε isos και προσπάθειες υπό πίεση, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στις 3+ κατοχές και το σκορ να είναι 24 – 14 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ καλό ρυθμό, με τους παίκτες της Toolsat να βελτιώνονται και στις δύο πλευρές του γηπέδου, τους αντιπάλους τους όμως να συνεχίζουν να παίζουν πολύ καλό μπάσκετ και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31 – 22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 2–3, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται νευρικές στα πρώτα λεπτά, αλλά σιγά-σιγά να βρίσκουν τα πατήματα τους, την Petrogaz να έχει εξαιρετικές αποστάσεις και υπομονή απέναντι στην ζώνη, να βρίσκει και πάλι τα ελεύθερα τρίποντα και να ανεβάζει την διαφορά στους 10+ πόντους στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η ομάδα της Toolsat προσπάθησε να αντιδράσει, πείσε τον ρυθμό του αγώνα με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών με αιχμή τον Λουλούδη Γ., βρήκε εύκολα καλάθια και μείωσε ελαφρώς με την περίοδο να κλείνει με σκορ 43 – 35.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, χωρίς να αλλάξει κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα μέχρι το τελευταίο λεπτό, αλλά και τους γηπεδούχους να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατηρώντας ένα προβάδισμα ασφαλείας και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαρκόπουλος Π. με 14 και Καρυώτης Ι. με 12 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λουλούδης Γ. με 16 και Σιρακούλας Α. με 10 (1) πόντους αντίστοιχα.