88 - 67

07/01/2019 22:10 Super League B 18/19 2 40'

Petrogaz2426231588
Frezyderm1718171567

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της PETROGAZ και της FREZYDERM, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την Νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 88 – 67.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις, με τον ρυθμό να είναι αργός, την PETROGAZ να ευνοείται από αυτό ξεκινώντας με run 10 – 0 (με 2 τρίποντα των Αντωνόπουλου Β. και Ξενουδάκη Ε.) αλλά οι αντίπαλοι της αντέδρασαν και με 2 δικά τους τρίποντα και run 0 – 8 μεϊωσαν σε 10 – 8  στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες και από τις δύο πλευρές λύθηκαν επιθετικά και παίζοντας οργανωμένο μπάσκετ διατήρησαν καλά ποσοστά, οι άμυνες ήταν σχετικά χαλαρές αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ευνοούνται από το σετ παιχνίδι διατηρώντας προβάδισμα 1 – 3 κατοχών και με ένα run 7 – 2 έκλεισαν την περίοδο με σκορ 24 – 17.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν όμορφο, παραγωγικό επιθετικά και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της PETROGAZ όμως να παίρνουν από νωρίς στην 2η περίοδο διψήφιο προβάδισμα το οποίο με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και εξαιρετική παραγωγή από assist το διατήρησαν (με το ημίοχρονο να κλείνει με σκορ 50 – 35) και τους παίκτες της FREZYDERM να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου και να μαζέψουν την διαφορά, με αποτέλεσμα η ομάδα της PETROGAZ να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αντωνόπουλος Β. με 19 (5) και Πισκούλης Ν. με 16, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χαριτόπουλος Δ. με 19 και Ψαρρός Γ. με 16 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μπούκας, Κοτσώνης