60 - 56

25/11/2018 16:00 Super League B 18/19 4 40'

Petrogaz1516101960
Mytilineos1310201356

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της PETROGAZ και του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 56.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος από την αρχή, με πολλές απόπειρες αιφνιδιασμών και γρήγορες επιθέσεις, τα ποσοστά ήταν χαμηλά αλλά η PETROGAZ με πολύ πιο καθαρές τελικές επιλογές και καλή παραγωγή από assist ξεκίνησε με σκορ 10 – 0 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βασίζονται σε προσωπικές ενέργειες απέναντι στην ζώνη αλλά άσκησαν press και πίεσαν εκ νέου για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, με τους αντιπάλους τους να μην αντιδρούν καλά και την περίοδο να κλείνει με σκορ 15 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο ο ρυθμός φρενήρης από την αρχή, τα ποσοστά και πάλι χαμηλά, η PETROGAZ με τρίποντο του Καρυάτη Μ. ανέβασε και πάλι την διαφορά σε 3 κατοχές, ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ έμεινε χωρίς καλάθι για 5 λεπτά και το σκορ ήταν 24 – 13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι κοντρόλαραν το τέμπο και με πολύ πιο καθαρό μυαλό, καλό spacing και παραγωγή από assist διατήρησαν προβάδισμα 3+ κατοχών, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31 – 23.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η ομάδα του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση και αργά αλλά σταθερά ροκάνισε την διαφορά, με το παιχνίδι να γίνεται όλο και πιο physical με πολλά φάουλ, η PETROGAZ αντιμετώπισε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα στα τελευταία 5 λεπτά σκαράροντας μόνο με βολές και είδε την περίοδο να κλείνει με σκορ 41 – 43. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο με το καλημέρα ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ άσκησε press με παγίδες και οδήγησε τους αντιπάλους του σε διαδοχικά λάθη με αποτέλεσμα να βρει εύκολα καλάθια σε αιφνιδιασμούς και να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών, οι άμυνες παρέμειναν πολύ δυνατές και είχαν τον πρώτο λόγο, η PETROGAZ με goal foul του Μενδρινού Ι. και αμέσως μετά τάπα και καλάθι του ίδιου ισοφάρισε και το σκορ ήταν 48 – 48 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run και ξαναπέρασαν μπροστά, με τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν και πάλι να βασίζονται σε isos και στατικά σουτ 3 πόντων, αλλά κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 55 – 54 με 2′, 57 – 54 με 1′ και 59 – 54 με 44” για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι άμυνες κυριάρχησαν, οι παίκτες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ δεν κατάφεραν να σκοράρουν και η ομάδα της PETROGAZ πήρε τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καρυάτης Μ. με 17 (4) και Μαρκόπουλος Π. με 10 , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπερδεμπές Α. με 21 (1) και Καπαρελλιώτης Σ. με 20 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ορφανός Μ., Παπαχρήστου