02/12/2018 17:30 Super League B 18/19 5 40'

Petrogaz1016201662
Nestle1317141256

Κλειστό Νέας Πεντέλης
Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα της 5ης Αγωνιστικής μεταξύ της PETROGAZ και της NESTLE, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 56.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν με καλά πατήματα και έπαιξαν καλό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με το παχνίδι να είναι ισσοροπημένο, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 10 – 13 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο Δεκάλεπτο η NESTLE μπήκε με σαφώς μεγαλύτερη συγκέντρωση και με πρωταγωνιστή επιθετικά τον Σελιτά Κ. ανέβασε την διαφορά σε 3 κατοχές, με το σκορ να είναι 21 -30 αλλά η PETROGAZ αντέδρασε με ένα mini run 5 – 0 και με τρίποντο του Αντωνόπουλου Β. έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 26 – 30.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της PETROGAZ με το καλημέρα συνέχισαν να βελτιώνονται και με ένα ακόμα run 11 – 2 πέρασαν μπροστά, με την ομάδα της NESTLE να αντιμετωπίζει επιθετικό πρόβλημα βλέποντας τους αντπάλους τους να παίρνουν προβάδισμα 3 κατοχών και το σκορ να είναι 41 – 34 στα πρώτα λεπτά. Στην πορεία της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι ξαναβρήκαν καθαρό μυαλό και με πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή αντέδρασαν κάνοντας ένα δικό τους run 3 – 10, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 46 – 44

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έβγαλαν ενέργεια, έδειξαν μαχητικότητα σε κάθε φάση και έμειναν κοντά στο σκορ αλλά η ομάδα της PETROGAZ καράφερε να διατηρήσει ένα προβάδισμα 1 – 2 κατοχών σε όλη την διάρκεια της περιόδου παίρνοντας τελικα΄και την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αντωνόπουλος Β. με 16 (4) και Μαρκόπουλος Π. με 9 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σελιτάς Κ. με 17 (1) και Τζαφέρης Δ. με 15 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Δελδήμος, Δαλέκος