Petrogaz14221218975
Nestle11171424672

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Ημιτελικό της Β’ Κατηγορίας μεταξύ της PETROGAZ και της NESTLE, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την Νίκη στην Παράταση, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 75 – 72.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή οι παίκτες της Nestle μπήκαν με καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών στο πρώτο λεπτό αλλά στην πορεία οι αντίπαλοι τους βρήκαν ρυθμό και με 8 σερί πόντους του Πισκούλη Ν. και ένα τρίποντο του Αντωνόπουλου Β. ολοκλήρωσαν run 11 – 2, με το σκορ να είναι 11 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε καλό τέμπο, οι άμυνες όμως δυνάμωσαν και άρχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο με αποτέλεσμα τα ποσοστά να πέσουν και η περίοδος να κλείσει με σκορ 14 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι παίκτες της Petrogaz μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση και καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, παίρνοντας προβάδισμα 3 κατοχών στα πρώτα 3 λεπτά, η Nestle προσπάθησε να αντιδράσει δοκιμάζοντας διαφορετικές άμυνες και άρχισε να πιέζει μετά από ριμπάουντ για αιφνιδιασμούς με αιχμή τον Σελιτά Κ., ενώ παράλλήλα έχοντας πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ του Μητσόπουλου Θ. βρήκε λύσεις και μείωσε σε 2 κατοχές στα μισά της περιόδου. Στην πορεία παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν σωστό και ορθολογικό μπάσκετ και με 2 σερί τρίποντα του Αντωνόπουλου Β. και ένα του Μαρκόπουλου Π. ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το ημίχρονο όμως με buzzer beater καλάθι του Σελιτά Κ. να κλείνει με σκορ 36 – 28.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στο παρκέ και χαρακτηρίστηκαν από αρκετά αβίαστα λάθη και χαμηλά ποσοστά στα πρώτα 2+ λεπτά, αλλά στην πορεία οι φιλοξενούμενοι με 2 σερί κλεψίματα και καλάθια σε αιφνιδιασμούς μείωσαν σε 4 πόντους και μετά τα πρώτα 3 λεπτά οι παίκτες και από τις δύο πλευρές πήραν φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων, με το σκορ να είναι 44 – 40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου παρόλα αυτά ο ρυθμός του αγώνα και τα ποσοστά έπεσαν και πάλι, με τους δύο αντιπάλους σε σετ επιθέσεις, οι άμυνες κυριάρχησαν απόλυτα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 48 – 42.

Στο 4ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα η Petrogaz με διαδοχικές άμυνες και ένα καλάθι του Πισκούλη Ν. ανέβασε την διαφορά σε 3 κατοχές, με την Nestle να απαντά με τρίποντο του Σελιτά Κ. αλλά ο Καρυάτης Ι. πήρε φωτιά και με 2 σερί τρίποντα έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην Petrogaz, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πάλι πιέζοντας τον ρυθμό και μετατρέποντας διαδοχικές άμυνες σε αιφνιδιασμούς έκαναν ένα run 0 – 7 σε ενάμιση λεπτό και πάλι με τρίποντο του Σελιτά Κ. διαμόρφωσαν το σκορ σε 56 – 55 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά της κανονικής διάρκειας η Petrogaz γύρισε σε άμυνα man, οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα αμυντικά και να ανταλλάσουν εύστοχα σουτ 3 πόντων, με το σκορ με goal foul του Σελιτά Κ. να είναι 61 – 61 με 2:30” και με βολή του Γκουτσίδη η Nestle πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ το οποίο ήταν 61 – 62 με 2′ για λήξη. Κάπου εκεί ο Αντωνόπουλος Β. ευστόχησε σε τρίποντο αλλά ο Τζαφέρης Δ. απάντησε άμεσα με δικό του τρίποντο και το σκορ διαμορφώθηκε σε 66 – 66 με 1′ για λήξη στο οποίο και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πάρουν την νίκη αλλά τελικά οι άμυνες κυριάρχησαν, το σκορ παρέμεινε το ίδιο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην Παράταση.

Στον Extra χρόνο του παιχνιδιού οι παίκτες και από τις δύο πλευρές συνέχισαν να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα και να βγάζουν μεγάλη ενέργεια, οι δύο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, η Nestle πήρε προβάδισμα 4 πόντων και είχε και την κατοχή αλλά η Petrogaz έβγαλε άμυνα και με ένα μεγάλο drive και goal foul του Αντωνόπουλου Β. μείωσε σε 71 – 72 με 1:30” και με βολή του Τουμπανιάρη Π. το σκορ διαμορφώθηκε σε 72 – 72 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και πάλι οι δύο ομάδες έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και το σκορ παρέμεινε ίδιο με 29” και κατοχή για Petrogaz, στην οποία ο Αντωνόπουλος Β. τράβηξε φάουλ, ευστόχησε σε 2 βολές, το σκορ έγινε 74 – 72 με 9” κια κατοχή για Nestle, στην οποία ο Γκουτσίδης Δ. τράβηξε και αυτός φάουλ αλλά αστόχησε στην γραμμή των βολών, με το παιχνίδι να οδηγείται στην διαδικασία των φάουλ, η Petrogaz να διατηρεί το προβάδισμα και να παίρνει τελικά την Νίκη και την Πρόκριση στον Τελικό.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πισκούλης Ν. με 24, Μαρκόπουλος Π. με 10 (1) και Αντωνόπουλος Β. με 21 (5), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Σελιτάς Κ. με 26 (3), Τζαφέρης Δ. με 14 (2) και Μητσόπουλος Θ. με 10 πόντους αντίστοιχα.

Κατά την Διάρκεια της Παράτασης ο Αρχηγός της Petrogaz Μαρκόπουλος Π. υπέστη τραυματσμό στον αστράγαλο, για τον οποίο η Διοργάνωση εύχεται περαστικά και ελπίζει να μην είναι όσο σοβαρός φάνηκε αρχικά.