29/11/2016 20:00 League C2 16/17 40'

Pharmex4991032
Generali111961450

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της PHARMEX και της GENERALI, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 32 – 50.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3–2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν διστακτικές στα πρώτα λεπτά, με οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, τις δύο ομάδες να έχουν χαμηλά ποσοστά και το σκορ να είναι 0–4 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι δύο αντίπαλοι λύθηκαν επιθετικά και βελτίωσαν το ρυθμό τους, με την Generali όμως να αρχίζει να πιέζει για αιφνιδιασμούς, να βρίσκει εύκολα καλάθια και η περίοδος να κλείνει με σκορ 4–11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ από την αρχή, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν την διαφορά στους 9 πόντους, αλλά με τους παίκτες της Pharmex να αντιδρούν άμεσα, να βελτιώνονται αμυντικά αλλά παράλληκα να συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα στον επιθετικό κομμάτι (βασιζόμενες κυρίως σε στατικά σουτ 3 πόντων), με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 10+ πόντους, η Generali να βελτιώνει συνεχώς την κυκλοφορία της μπάλας στο σετ και να κλείνει την περίοδο με σκορ 7–22.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, χωρίς να αλλάξει κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Pharmex να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά και τους παίκτες της Generali να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να διατηρούν μια διαφορά ασφαλείας και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αργυράκης Α. με 13 (1) και Κανάκης Γ. με 11, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σφυρής Α. με 12 (2) και Δημητρίου Α. με 10 πόντους αντίστοιχα.