56 - 66

11/11/2015 21:30 League C2 15/16 40'

Pharmex1014141856
Pernod Ricard Hellas1719111966

Στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της PHARMEX και της PERNOD RICARD, οι φιλοξενούμενοι απέσπασαν μια σχετικά άνετη νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56-66.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και με τις 2 ομάδες να επιλέγουν άμυνα man, αλλά τόσο στο αμυντικό όσο και στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με σαφώς περισσότερη ενέργεια από τους αντιπάλους τους, και με πιεστικές άμυνες και συνεχείς αιφνιδιασμούς έκαναν ένα run 10-0. Η καλή απόδοση της Pernod συνεχίστηκε με τους παίκτες της να έχουν βρει ρυθμό και να σκοράρουν και σε set επιθέσεις, μέχρι το τελευταίο δίλεπτο όπου η ομάδα της Pharmex βρήκε την συγκέντρωση της και με καλύτερες άμυνες κατάφερε και μείωσε την διαφορά σε 7 πόντους στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Pharmex ξεκίνησε με μια άμυνα 3-2, κάτι που δεν δούλεψε υπέρ της, αφού η Pernod με καλή κυκλοφορία της μπάλας και καλές τελικές επιλογές έβρισκε επιθετικές λύσεις. Η Pharmex από την άλλη πλευρά χωρίς άμυνες δεν είχε την δυνατότητα να πιέσει για αιφνιδιασμούς και κόλλησε επιθετικά ξανά, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με μία διαφορά άνω των 10 πόντων.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την Pernod να ξεκινάει πιο δυνατά και με συνεχείς καλές άμυνες και αιφνιδιασμούς ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά στους 20 πόντους. Οι γηπεδούχοι στα τελευταία 5 λεπτά άλλαζαν την άμυνα τους κάθε 1 έως 3 κατοχές, εναλλάσσοντας μεταξύ ζώνη 2-3 και man, στην προσπάθεια τους να χαλάσουν τον ρυθμό των αντιπάλων, να βγάλουν άμυνες και να τροφοδοτήσουν έτσι ευκαιρίες αιφνιδιασμών. Η τακτική της Pharmex είχε αποτέλεσμα και η διαφορά μειώθηκε μέσα σε 4 λεπτά από τους 20 σε 9 πόντους!

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν και πάλι με πιο καθαρό μυαλό επιθετικά, βρήκαν λύσεις απέναντι στις εναλλασσόμενες άμυνες των γηπεδούχων και στέρησαν έτσι από τους τελευταίους τις ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς. Το αποτέλεσμα ήταν η Pharmex να κολλήσει και πάλι επιθετικά (αφού δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να έχει αξιόπιστη παραγωγή σε set επιθέσεις), και η διαφορά να μένει σε διψήφιο αριθμό πόντων μέχρι το τέλος του αγώνα.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπικιάν Ρ. με 19(1) και Αργυράκης Α. με 9(2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Ψωμάς Γ. με 22 και Φώτος Σ. με 13 πόντους αντίστοιχα.