15/12/2016 20:00 League C2 16/17 40'

Pharmex92261047
ThinkDigital9317736

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της PHARMEX και της THINK DIGITAL, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47 – 36.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3–2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι η Think Digital μπήκε με καλύτερα πατήματα από την αρχή, με την Pharmex να μην έχει καθαρές τελικές επιλογές και το σκορ να είναι 0– 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ξύπνησαν, βρήκαν ρυθμό στο σετ, γύρισαν την μπάλα και πήραν πολλά επιθετικά ριμπάουντ με αποτελέσματα να κάνουν ένα run 7–0, να ισοφαρίσουν, o αγώνας να συνεχίζει σε πολύ γρήγορο ρυθμό με συνεχείς απόπειρες αιφνδιασμών και από τις δύο ομάδες και η περίοδος να κλείνει με σκορ 9 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι ο αγώνας σε πολύ καλό τέμπο, με καθαρές άμυνες, την Pharmex να συνεχίζει το run και να δείχνει μεγαλύτερη συγκέντρωση στις τελικές επιλογές της, την Think Digital να κάνει πολλά αβίαστα λάθη και να βασίζεται υπερβολικά σε προσωπικές ενέργειες, με αποτέλεσμα να μείνει χωρίς καλάθι στα πρώτα 5 λεπτά και να βλέπει τους αντιπάλους της  να κυριαρχούν και στις 2 πλευρές του γηπέδου με το σκορ να είναι 22 – 9 στα πρώτα 5  λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να έχουν παραγωγή από assist και να παίζουν όμορφο και χωρίς εγωισμό μπάσκετ, τους φιλοξενούμενους να έχουν κολλήσει επιθετικά και να μένουν χωρίς καλάθι στα πρώτα 8 λεπτά, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 20 πόντους και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 31 – 12.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι παίκτες της Pharmex σημάδεψαν το ζωγραφιστό και βρήκαν συστηματικές λύσεις, σε αντίθεση με την Think Digital η οποία συνέχισε να βασίζεται σε isos τα οποία κατέληγαν σε χωρίς ρυθμό σουτ μέσης απόστασης, με το σκορ να είναι 35-14 στα πρώτα 4 λεπτά. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να δείχνουν σημάδια ζωής, να βγάζουν άμυνες και να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, ενώ άρχισαν να δείχνουν μαχητικότητα και στα επιθετικά ριμπάουντ, με το σκορ να είναι 35 – 19 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η Pharmex άρχισε να χάνει την συγκέντρωση της επιθετικά, με τους αντίπαλους της να συνεχίζουν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, ψαλιδίζοντας και άλλο την διαφορά με εύστοχο τρίποντο του Σαμπατά Ν. και γκολ φάουλ του Μαυρίκιου Ν., μειώνοντας σε 8 πόντους και με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37 – 29.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το run και μείωσαν σε 2 κατοχές, με τους γηπεδούχους να μένουν χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά και το σκορ να είναι 37 – 31. Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες δυνάμωσαν τις άμυνες τους και η Pharmex άρχισε να ξυπνάει επιθετικά και να βελτιώνει τα ποσοστά της με το σκορ να γίνεται 41 – 31 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι δύο αντίπαλοι παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης, έχοντας χαμηλά ποσοστά αλλά η ομάδα της Pharmex διατήρησε ένα προβάδισμα 2+ κατοχών, με το σκορ να είναι 43 – 36 με 2 λεπτά για λήξη. Κάπου εκεί οι παίκτες της Think Digital άσκησαν full press, οι αντίπαλοι τους να οδηγήθηκαν σε διαδοχικά λάθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλές ευκαιρίες να μειώσουν περαιτέρω, αλλά και πάλι παρουσιάστηκαν στατικοί, επιλέγοντας υπερβολικά τα μακρινά σουτ, με αποτέλεσμα η ομάδα της Pharmex να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπάζογλου Α με 19 (1) και Τσέκερης Θ. με 12 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τσουράπας Ι. με 9 και Σαμπατάς Ν. με 8 (2) πόντους αντίστοιχα.