Plantelt vs Ολυμπιακή Ζυθοποιία

02/02/2023 22:00 Commercial League B 22/23 1 40'

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της Plantelt και της Oλυμπιακής Zυθοποιίας η πρώτη κατάφερε και απέσπασε τη νίκη με το σκορ διαμορφώνεται στο τελικό 42-31.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρoυν να αντιμετωπίσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Επιθετικά οι ομάδες ήταν πολύ άστοχες κάτι το οποίο καθρεφτίστηκε και στον πίνακα του σκορ ο οποίος στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 4-2. Στη συνέχεια οι λάθος πάσες των φιλοξενούμενων οδήγησαν στα κλεψίματα των γηπεδούχων που τους έδωσαν διαφορά 8 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-6).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Από οι ομάδες είχαν μια ισορροπία ανάμεσα τους και έτσι το status του αγώνα παρέμεινε σταθερό. Στα μισά του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 21 13. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της blundell δεν μπορούσαν να καταθέσουν τα ίδια ποσά ενέργειας στο παρκέ και έτσι έμεινα χωρίς σκορ κάτι το οποίο βοήθησε τους παίκτες της ολυμπιακής ζυθοποιίας να κατεβάσουν έστω και λίγο τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με 21-16

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η σειρά των παικτών της φιλοξενούμενης ομάδας να δείξουν σημάδια επιθετικής αποδιοργάνωσης όπου μέχρι να φτάσουμε στο 25ο λεπτό του αγώνα δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάποιο καλάθι αλλά ευτυχώς για εκείνους είχαν δεχθεί μόλις 3. Στην πορεία και οι 2 ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες στην εκτέλεση των προσπαθειών τους αφού είχαν μόλις ένα επιμέρους 3-3 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες από τις 2 πλευρές είχαν μεγάλο κίνητρο για να προσπαθήσουν να διεκδικήσουν τη νίκη και αυτό φάνηκε στις επιθέσεις τους οι οποίες ήταν αρκετά παραγωγικές. Η διαφορά, θα γινόταν από τις άμυνες αλλά αυτές είχαν περιοριστεί σε δεύτερο ρόλο και έτσι οι παίκτες των γηπεδούχων κατάφερε να κρατούν τα ηνία του αγώνα. Στο 35ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 35-27. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι προσπάθειες των γηπεδούχων έπεσαν στο κενό για διεκδίκηση της νίκης αφού η άμυνα που προέταξαν οι γηπεδούχοι πέτυχε το σκοπό της.