53 - 63

19/11/2023 18:30 Commercial League C 23/24 2 40'

Plantelt1413121453
AVIN2213161263

Στον Αγώνα της 2ης.Αγωνιστικής μεταξύ της Plantelt και της AVIN, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53-63.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man to man ενώ επιθετικά προτίμησαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά είχαν βιαστικές τελικές επιλογές και το σκορ ήταν 3-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τις άμυνες να είναι δυνατές, την Plantelt να βελτιώνεται επιθετικά αλλά και την AVIN να συνεχίζει να έχει καλύτερα πατήματα στο παρκέ και με ένα σερί της 0-8 η περίοδος έκεισε με σκορ 14-22.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έχασαν τον ρυθμό τους και έμειναν χωρίς καλάθι για 3′ αλλά και οι αντίπαλοι τους δεν το εκμεταλλεύτηκαν, οι άμυνες κυριάρχηααν και το σκορ ήταν 16-24 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η Plantelt προσπάθησε να μειώσει και βρήκε λύσεις επιθετικά αλλά παράλληλα υπέπεσε και σε πολλά φάουλ με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βρουν παραγωγή από την γραμμή των βολών και έτσι διατήρησαν το προβάδισμα στο ημίχρονο το οποίο έκλεισε με σκορ 27-35

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Plantelt να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της AVIN να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.