61 - 50

19/01/2023 21:30 Group C 22/23 9 40'

Plantelt2714101061
Topcut Modiano513112150

Στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής μεταξύ της Plantelt και της Topcut Modiano οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ διαμόρφωσε το τελικό 61-50.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man, ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη για να μπορέσουν να ξεκινήσουν πιο καλά τον αγώνα. Η ομάδα που το κατάφερε αυτό ήταν γηπεδούχος η οποία με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε τον αγώνα με σερί 10 πόντους που τους οδήγησε στο 13-2 το σκορ των πρώτων 5 λεπτο. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Plantelt να βομβαρδίζουν το αντίπαλο καλάθι και να προηγούνται με 27-5 στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Τopcut Modiano, ανέβασαν και εκείνoi τους ρυθμούς τους και κατάφεραν να μειώσουν έστω και λίγο τη διαφορά στη βελτίωση της επίθεσής τους στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 35-15. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη συγκέντρωσή τους και δεχόμενοι αιφνιδιασμούς από τους αντιπάλους τους έκλεισαν την περίοδο στο -23 (41-18).

Στη δεύτερη περίοδο, το τέμπο του αγώνα ήταν πιο αργό και η αποτελεσματικότητά τους δεν είχε καμία σχέση με το προηγούμενο δεκάλεπτο. Μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα είχαν σημειώσει συνολικά 8 πόντους (45-22). Στη συνέχεια οι οργανωμένες επιθέσεις συνεχίζονταν και από τις 2 πλευρές και κυρίως από την πλευρά των φιλοξενούμενων οι οποίοι κατάφεραν να έχουν ένα σερί 7 πόντων. Παρόλα αυτά όμως η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (51-29).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι πίεσαν σε όλο το γήπεδο για να πιέσουν την αντίπαλη επίθεση κάτι το οποίο οδήγησε τις ομάδες σε ένα ισοδύναμου επί μέρους 5-5, με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα εναπομένοντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν χάρη στα τρίποντα τους σερί 6 πόντων και σταδιακά μείωναν τη διαφορά καταφέρνοντας να κλείσουν τον αγώνα με πολύ μικρότερη απόσταση από αυτήν που είχα στα προηγούμενα λεπτά.