PLEIADES – HEWLETT PACKARD

22/03/2017 20:30 League C6 16/17 40'

Στον αγώνα της 15ης Αγωνιστικής μεταξύ των PLEIADES και της HEWLETT PACKARD, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 40.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, περιορίστηκαν σε στατικά μακρινά σουτ και έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι παίκτες και από τις δύο πλευρές βρήκαν ρυθμό και βελτίωσαν τα ποσοστά τους με το σκορ να είναι 5 – 5 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το τέμπο του αγώνα ανέβηκε, οι δύο αντίπαλοι πίεσαν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ αλλά χαρακτηρίστηκαν και πάλι από βιαστικές τελικές επιλογές και αβίαστα λάθη με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε γρήγορο ρυθμό, με τους παίκτες των Pleiades όμως να αρχίζουν να ευνοούνται από αυτό και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς (με αιχμή τους Δεκαβάλα Ο. και Καραδεμήτρο Δ.) πήραν προβάδισμα 10+ πόντων, με το σκορ να είναι 25 – 13 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου ο αγώνας συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν επιθετικό πρόβλημα, να τροφοδοτούν τους ψηλούς τους αλλά χωρίς να καταφέρουν να βρουν συστηματικές λύσεις και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 30 – 18.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της HP να δείχνουν διάθεση και μαχητκότητα έως το τέλος, κέρδισαν το επιμέρους σκορ της 4ης περιόδου αλλά να είναι εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστική ημέρα, σε αντίθεση με τους παίκτες των Pleiades οι οποίοι παρέμειναν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας και πήραν τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δεκαβάλας Ο. με 10 (2) και Λαιμός Π. με 11 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μαγουλάς Π. με 10 και Δήμας Χ. με 10 (2) πόντους αντίστοιχα.