64 - 79

07/02/2017 22:00 League C6 16/17 40'

Pleiades Shipping Agents2010132164
Raging Bulls2025211379

Σε έναν αγώνα μεταξύ των PLEIADES και των RAGING BULLS (η οποία αγωνίστηκε 6 μόλις παίκτες), οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμοφώνεται στο τελικό 64 – 79.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα από την αρχή, επιλέγοντας κυρίως οργανωμένες επιθέσεις και ψάχνοντας τα ελεύθερα τρίποντα, αλλά οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό και στα ριμπάουντ και έχοντας πολλές δεύτερες επιθέσεις (με πρωταγωνιστή τον Κολλέρη Δ.) διατήρησαν προβάδισμα 1–2 κατοχών, με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 11 – 9. Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό και καθαρό μπάσκετ, με το παιχνίδι σε πιο γρήγορο τέμπο, με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και καλά ποσοστά και την περίοδο να κλείνει με σκορ 20 – 20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε γρήγορο τέμπο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις από διαδοχικές assist του Ζαλμά Σ., αλλά και οι αντίπαλοι τους με διαδοχικά τρίποντα (από τους Μαρκογιαννάκη Α. και Ανδρεαδάκη Χ.) πήραν προβάδισμα 10+ πόντων, με το σκορ να είναι 24 – 35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες των Raging Bulls συνέχισαν να βομβαρδίζουν από την γραμμή των 3 πόντων, με τους αντιπάλους τους να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα στις σετ επιθέσεις τους, αλλά προσπάθησαν να πιέσουν και πάλι για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να βρουν εύκολα καλάθια, να σταματήσουν το run των αντιπάλων και να μειώσουν ελαφρώς, αλλά παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι με ένα run στα τελευταία 2 λεπτά κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο σκορ 30 – 45.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες των Pleiades να συνεχίζουν να παίζουν καλό και καθαρό μπάσκετ και να έχουν καλά ποσοστά (αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να περιορίσουν την επιθετική παραγωγή των αντιπάλων), τους φιλοξενούμενους να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, έχοντας σε μεγάλη αγωνιστική μέρα τον Ανδρεαδάκη Χ. (ο οποίος κουβάλησε επιθετικά την ομάδα του σε όλη την διαρκεια του αγώνα) και διατηρώντας διψήφιο προβάδισμα έως το τέλος, πήραν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βελλής Π. με 14 και Ζαλμάς Σ. με 13 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ανδρεαδάκης Χ. με 35 (6) και Μαρκογιαννάκης Α. με 19 (1) πόντους αντίστοιχα.