52 - 56

12/04/2018 21:00 Commercial League 17/18 40'

Raging Bulls0914161352
ΣΙ ΠΙ1212230956

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Commercial κατηγορία νικητές βγήκαν οι παίχτες της ΣΙΠΙ που αν και πολύ δύσκολα κατάφεραν και πήραν το ροζ φύλλο απέναντι στην πολύ ποιοτική ομάδα των Raging Bulls. Το ματς ήταν αμφίρροπο καθ´ όλη την διάρκεια του και στην ουσία οι λεπτομέρειες έκριναν το αποτέλεσμα με τους γηπεδούχους να χάνουν το ματς στο νήμα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να είναι αρκετά νευρικές και πιο πολύ οι γηπεδούχοι που πέτυχαν το 1ο τους καλάθι σχεδόν 3 λεπτά μετα το τζάμπολ. Καθώς περνούσε ο χρόνος το θέαμα βελτιώθηκε και έτσι οι Raging Bulls πήραν ένα προβάδισμα με 5 – 2 χάρις ένα τρίποντο και ένα δίποντο από τον Γιαννόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους και με την βοήθεια του Ροδίτη πήραν το προβάδισμα και τελείωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 09 – 12.

Στην 2η περίοδο αρχικά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον καλό ρυθμό που είχαν από πριν και με ένα εύστοχο τρίποντο από τον Δαλμύρα ανέβασαν κι άλλο την διαφορά στο +6. Από εκείνο το σημείο όμως οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν, γύρισαν σε προσωπική άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση ανέκτησαν το προβάδισμα και πέρασαν μπροστά με 21 – 15. Αυτή η αλλαγή οφείλεται κυρίως στις επιθετικές πρωτοβουλίες του Καρνή αλλά και στην πολύ καλή παρουσία του Κολλέρη μέσα στο ζωγραφιστό. Οι παίχτες όμως της ΣΙΠΙ δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη για το ημίχρονο και με μια μικρή αντεπίθεση αφού μείωσαν την διαφορά, κατάφεραν στο 20’ να είναι εκείνοι μπροστά στο σκορ με 23 – 24.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίχτες της ΣΙΠΙ δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανένα σημείο και αυτό οφείλεται κυρίως στην αρκετά καλή τους άμυνα. Αρχικά ανέβασαν την διαφορά με ένα εύστοχο τρίποντο από τον Ροδίτη, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν γρήγορα  και έφεραν το ματς στα ίσα χάρις τους 4 γρήγορους πόντους του Γιαννόπουλου. Όσο περνούσε ο χρόνος καμμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ μέχρι περίπου το 27ο λεπτό που οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν σημαντικά την απόδοση τους. Ροδίτης, Μουσταφέρης και Δαλμύρας βοήθησαν σημαντικά την ομάδα τους με αποτέλεσμα να τελειώσουν την περίοδο έχοντας ένα άνετο προβάδισμα με σκορ 39 – 47.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς ξαναέγινε ντέρμπι χάρις την τρομερή αντεπίθεση από την ομάδα των Raging Bulls. Αρχικά με εξαιρετική άμυνα αλλά και καλή επίθεση κατάφεραν και μείωσαν σε 44 – 47, μεταφέροντας την πίεση στους αντιπάλους. Εκείνοι όμως με ένα καλάθι από τον Μουσταφέρη και με άλλο ένα από τον Δαλμύρα έδειξαν να ελέγχουν το παιχνίδι. Τότε ξεκίνησε και η δεύτερη αντεπίθεση από τους γηπεδούχους που με δύο πόντους από τον Χρηστάκο και με άλλους τρεις από τον Κολλέρη πέρασαν μπροστά με 52 – 51 παίρνοντας τον ρόλο του φαβορί. Η αντίδραση όμως των παιχτών της ΣΙΠΙ ήταν αξιοθαύμαστη μιας και δεν έχασαν καθόλου την συγκέντρωση τους. Ο Δαλμύρας ανέλαβε τον ρόλο του οργανωτή και ο Ροδίτης με 3 ελεύθερες βολές  στο τέλος χάρισε την νίκη στην ομάδα του με σκορ 52 – 56.

Για τους νικητές πολύ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ροδίτης που πέτυχε 25 πόντους με 4 τρίποντα, ενώ για τους γηπεδούχους πολύ καλοί ήταν τόσο ο Καρνής όσο και ο Γιαννόπουλος που πέτυχαν από 17 πόντους.

Διαιτητές : Μαραμής, Ζώρης.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Κοντός Φίλλιπος (Παίχτης ΣΙΠΙ) : “Κατεβήκαμε με ελλείψεις σήμερα. Είχαμε 2 ψηλούς άρρωστους, αλλά παρ’ όλα αυτά καταφέραμε και το πήραμε το παιχνίδι. Παραλίγο να κάνουμε κάποια τραγικά λάθη στο τέλος. Ένα παράπονο από τους παίχτες , δεν ήταν πολύ καλή η ποιότητα της μπάλας, πρέπει να βρούμε μια καλύτερη μπάλα. Ευχαριστούμε πολύ.”

Γιαννόπουλος Γιώργος (Παίχτης Raging Bulls) : “Ήταν πολύ όμορφο το παιχνίδι. Τα παιδιά έπαιξαν πολύ ωραία. Νομίζω πως παίξαμε και εμείς πολύ ωραία. Έχουμε κάποια παράπονα από την διαιτησία όσο αστείο και αν ακούγεται σε αυτό το επίπεδο, αλλά εντάξει. Τα παιδιά κερδίσανε δίκαια, αν και πιστεύουμε πραγματικά ότι μπορούσαμε να το είχαμε πάρει και εμείς το παιχνίδι. Θα παίξουμε τώρα στα play off και ελπίζουμε για το καλύτερο.”