31/10/2017 20:00 Commercial League 17/18 40'

Raging Bulls1914212175
GNS13651539

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ των RAGING BULLS και της GNS, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 75 – 39.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια στο παρκέ, έπαιξαν ελεϋθερο μπάσκετ αλλά η GNS έδειξε περισσότερη υπομονή στις οργανωμένες επιθέσεις της παίρνοντας προβάδισμα 9 πόντων με το σκορ να είναι 5 – 13 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι γύρισαν σε άμυνα ζώνης 2 – 3 με αποτέλεσμα να βγάλουν διαδοχικές άμυνες και με διαδοχικές επιθετικα λύσεις από τον Ζαγορά Α. έκαναν ένα run 14 – 0, κυριαρχώντας παράλληλα στα ριμπάουντ και η περίοδος έκλεισε με σκορ 19 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με την ομάδα των Bulls να συνεχίζει το run, έχοντας λυθεί επιθετικά κυριάρχώντας στα ριμπάουντ και στην ρακέτα και τους παίκτες της GNS να συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη προσπαθώντας να την σπάσουν σχεδόν αποκλειστικά από την γραμμή των 3 πόντων αλλά χωρϊς αποτέλεσμα με συνέπεια η διαφορά να ανέβει σε διψήφια επίπεδα και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 33 – 19.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της GNS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα αλλά χωρίς να μπορέσουν σε κανένα σημείο να βρουν απάντηση στην ζώνη των αντιπάλων οι οποίοι συνέχισαν να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του γηπέδου διευρύνοντας την διαφορά και πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ζαγοράς Αλέξανδρος με 22 (2) και Κωνσταντάτος Χριστόφορος με 16 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Χαροπίδης Θέμης με 12 (2) και Δήγκας Ιωάννης με 10 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Δελδήμος, Καταγάς