07/02/2018 21:45 Commercial League 17/18 40'

Raging Bulls0815140946
Upstream0605160229

Κλειστό Νέας Πεντέλης
Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Μεγάλη νίκη σημείωσε η Raging Bulls, καθώς επικράτησε της Upstream με 46-29, αυξάνοντας έτσι πολύ τις πιθανότητες της για ένα καλό πλασάρισμα μες στην 4άδα. Από την άλλη, η Upstream έχασε μια καλή ευκαιρία να κλειδώσει ουσιαστικά την 4άδα, αλλά σίγουρα θα πρέπει να δείξει στους επόμενους αγώνες ότι δίκαια βρίσκεται εκεί που βρίσκεται.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμηλό τέμπο, με την Upstream να βολεύεται και να παίρνει ένα προβάδισμα με 0-4. Η Raging Bulls όμως κατάφεραν να αντιδράσουν και στο τέλος της 1ης περιόδου να κλείσουν μπροστά στο σκορ με 8-6. Στην 2η περίοδο, η Raging Bulls μπήκε αποφασισμένη και μες στα 3 πρώτα λεπτά κατάφερε να τρέξει ένα σερί 9-0 και να φέρει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (17-6). Η Upstream προσπάθησε να αντιδράσει με τρίποντο του Καρούλα, δείχνοντας σημάδια ζωής, αλλά με την κυριαρχία της στην ρακέτα η Raging Bulls κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα μέχρι την ανάπαυλα (23-11).

Στο 3ο δεκάλεπτο, είχαμε μια άτυπη μονομαχία ανάμεσα σε Ασπρούλια και Ζηνόβιο. Ο πρώτος κερδίζοντας σχεδόν όλες τις μάχες στην ρακέτα, κατάφερε να φέρει την διαφορά για την ομάδα του ακόμα και στο +16 (33-17). Από την άλλη ο Ζηνόβιος φαινόταν σαν να παλεύει μόνος του στην επίθεση και με προσωπικές ενέργειες, πέτυχε 10 πόντους στο δεκάλεπτο, βοηθώντας την Upstream να κλείσει εν τέλει την διαφορά στους 10 (37-27) με την λήξη της περιόδου. Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, η κούραση έκανε την εμφάνισή της, ρίχνοντας κατακόρυφα τον ρυθμό του αγώνα. Γεγονός που βόλευε αφάνταστα την Raging Bulls που κρατούσε την διαφορά σε απόσταση ασφαλείας. Ενδεικτικό είναι ότι το πρώτο καλάθι της περιόδου το σημείωσε ο Γιαννόπουλος για τους γηπεδούχους, 4 λεπτά πριν την λήξη. Με τον χρόνο να περνάει η Upstream ουσιαστικά παραδέχτηκε την ήττα της, με την Raging Bulls να δίνει έναν πανηγυρικό τόνο στο τέλος φτάνοντας την διαφορά στους 17 στο τελικό 46-29.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Ασπρούλιας (10π., 8ριμπ,) και Κολλέρης (6π.,14 ριμπ.), ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Ζηνόβιος σημειώνοντας και double-double (15π., 10 ριμπ.).

Διαιτητές : Αντωνιάδης, Δράκος

Γιαννόπουλος (Πάικτης Raging Bulls) : « Ένα ωραίο παιχνίδι, παίζοντας απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Παίξαμε πολύ καλή άμυνα, που συνήθως δεν παίζουμε. Στην επίθεση ήμασταν πολύ άστοχοι, όπως είμαστε στα τελευταία παιχνίδια, παρόλα αυτά κερδίσαμε και συνεχίζουμε και πάμε να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε. Συγχαρητήρια και στην αντίπαλη ομάδα.»