Raging Bulls2311152473
Moore1216101351

Κλειστό Νέας Πεντέλης
Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα του ΚΥΠΕΛΛΟΥ μεταξύ των RAGING BULLS και της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ Α.Ε.(η οποία αγωνίστηκε με 5 μόλις παίκτες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73 – 51.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι οι BULLS μπήκαν πιο δυνατά με δύο σερί assist και δύο σερί τρίποντα, κάνοντας σερί 6 – 0, με τους αντιπάλους τους να βρίσκουν παραγωγή κυρίως από επιθετικά ριμπάουντ και το σκορ έγινε 12 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ χαρακτηρίστηκαν από αρκετά λάθη με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι τους να τα εκμεταλλεύονται και να συνεχίζουν το run ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 23 – 12.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, γρήγορο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, βελτιώθηκαν αισθητά επιθετικά και κέρδισαν το επιμέρους σκορ της 2ης περιόδου αλλά παράλληλα παρουσίασαν σταδιακά όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες των BULLS να συνεχίζουν να επιβάλουν γρήγορο παιχνίδι και να κυριαρχούν στο παρκέ, με αποτέλεσμα να διατηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας έως το τέλος, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Παπαχρήστου Δ., Δαλέκος Κ.