60 - 59

29/10/2018 22:00 Commercial League A 18/19 1 40'

Raging Bulls102517860
Intersport1515131659

Πρώτη αγωνιστική για την Commercial A κατηγορία και οι Raging Bulls κατάφεραν και πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο απέναντι στην πάντα ποιοτική ομάδα της Intersport. Το ματς στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν derby αλλά λίγο η τύχη και λίγο η κούραση καθόρισαν το αποτέλεσμα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν ιδιαίτερα συγκεντρωμένοι, αλλά και εύστοχοι. Δύο τρίποντα και ένα δίποντο από τον Πατάγια και 1 τρίποντο  από τον Μπέλλο και το σκορ έγινε 3 – 11. Η καλά στημένη ζώνη 3-2 των φιλοξενούμενων δυσκόλεψε πάρα πολύ την ομάδα των Raging Bulls που το μόνο που κατάφεραν στην αρχή, ήταν ένα εύστοχο τρίποντο του Καρλή. Όσο περνούσε ο χρόνος οι παίχτες της Intersport επέβαλλαν με επιτυχία τον ρυθμό τους και έτσι διατηρούσαν ένα προβάδισμα 6 πόντων. Προς το τέλος του δεκαλέπτου όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και έδειξαν πως δεν θα αφήσουν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν στο σκορ και έτσι μείωσαν σε 10 – 15.

Στην 2η περίοδο αυτό που φαινόνταν να ξεκινά πιο πριν, πήρε σάρκα και οστά. Οι γηπεδούχοι με πιο σφιχτή άμυνα, αλλάξαν από ζώνη σε man to man, και με εξαιρετική ευστοχία πίσω από την γραμμή των 6,75, 3 στην σειρά, έκαναν το 21 – 15 με τον Τζούρτο να πετυχαίνει 2 και τον Λαγογιάννη άλλο ένα. Οι φιλοξενούμενοι μετά το αρχικό σοκ ξαναβρήκαν την συγκέντρωση τους ειδικά στην επίθεση και έτσι μείωσαν γρήγορα την διαφορά χάρις κυρίως την αντίδραση του Κωσταρέλου. Το ματς εξακολουθούσε να είναι derby μέχρι τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου όσπου ένα τρίποντο από τον Τζούρτο και 2 βολές από τον Καρλή έκανα το 35 – 30 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίχτες της Intersport ανέκτησαν το προβάδισμα χάρις το τρίποντο Καβαλάρη και τα δίποντα του Κωσταρέλου και του Μπέλλου, με τον τελευταίο να κάνει φοβερό αγώνα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι όμως δεν έχασαν την συγκέντρωση τους και αμέσως πέρασαν μπροστά με την βοήθεια του Κωνσταντάτου και του Γιαννόπουλου, ο οποίος πάλευε για κάθε μπάλα κάτω και από τα 2 καλάθια. Μετά το μισό της περιόδου όπου και τραυματίστηκε ο Πατάγιας, τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι παίχτες των Raging Bulls κάνοντας το 52 – 43 στο 30′.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες τα έδωσαν όλα για την νίκη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διαχειριστούν την καλή διαφορά που είχαν πάρει μέχρι περίπου τα μισά της περιόδου όπου προηγούνταν με 60 – 46. Κάπου εκεί όμως οι παίχτες της Intersport έκαναν την τελευταία τους απόπειρα να γυρίσουν το παιχνίδι. Καλή άμυνα αρχικά από τον Μπέλλο, τον Καβαλάρη και τον Σταμούλη να κυριαρχεί κάτω από την ρακέτα της ομάδας του μαζεύοντας κάθε “σκουπίδι” από τα αντίπαλα χαμένα σουτ. Κάπου εκεί ο Μπέλλος πέτυχε ένα σπουδαίο τρίποντο και μείωσε 60 – 54 γεγονός που αποσυντόνισε ακόμα περισσότερο την αντίπαλη ομάδα όπου έχανε την μια επίθεση πίσω από την άλλη. Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο χιτσκοκική με τον Μπέλλο να ευστοχεί σε 2 ελεύθερες βολές, ενώ στην επόμενη επίθεση να πετυχαίνει άλλο ένα σουτ 3 πόντων φέρνοντας το ματς στον πόντο. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι για ακόμα μια φορά δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν με αποτέλεσμα η τελευταία επίθεση του παιχνιδιού να πάει στα χερια των φιλοξενούμενων. Ο Μπέλλος όμως λόγω της κούρασης δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε σουτ κάτω από το αντίπαλο καλάθι και έτσι η νίκη πήγε στην ομάδα των Raging Bulls.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Καρλής όπου πέτυχε 24 πόντους, ενώ για την ομάδα της Intersport φανταστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπέλλος  όπου πέτυχε 20 πόντους ενώ μάζεψε και 12 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Λαζαρίδης , Ραπτογιάννης.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Γεραπετρίτης Γιώργος (Παίχτης Raging Bulls) : “Καλή χρονιά σε όλους. Υγεία να έχουμε και όπως αρχίσαμε όμορφα, να τελειώσουμε όμορφα. Για εμάς το παιχνίδι μετράει, το αποτέλεσμα έχει δευτερεύουσα σημασία οπότε παρέα είμαστε. Όλα καλά.”

Σακαρέλος Κωνσταντίνος (Παίχτης Intersport) : “Δείξαμε στο τέλος ότι μπορούμε να παίξουμε καλό μπάσκετ, στο τέλος το δείξαμε και λίγο στην αρχή νομίζω. Η αλήθεια είναι πως αν μαζευόμαστε θα μπορούμε να πάρουμε αυτά τα παιχνίδια. Καλή ομάδα τα άλλα παιδιά, καλά παιδιά, καλό μπάσκετ, καλό γήπεδο, καλοί διαιτητές. Ευχαριστούμε πολύ. Δεν χτύπησε σχεδόν κανείς μόνο τα 2/5 και πάμε για την νίκη στο επόμενο ματς.”