68 - 41

17/01/2019 21:45 Commercial League A 18/19 9 40'

Raging Bulls1614132568
Ogilvy811121041

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ των RAGING BULLS και της OGILVY, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68 – 41.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν γρήγορες επιθέσεις όμως τα ποσοστά ήταν χαμηλά, οι BULLS με 2 σερί τρίποτα πήραν διαφορά 2 κατοχών και το σκορ έγινε 8 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου ο γρήγορος ρυθμός συνέχισε να ευνοεί τους γηπεδούχους οι οποίοι άρχισαν να έχουν και παραγωγή από assist, σε αντίθεση με την OGILVY η οποία βασίστηκε κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16 – 8.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες έμειναν ίδιες, οι BULLS με 6 σερί πόντους του Κανούρη Β. πήραν διψήφιο προβάδισμα και με εξαιρετικό ρυθμό και ποσοστά έκαναν συνολικό run 12 – 5 διαμορφώνοντας το σκορ σε 28 – 13 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να αντιδρούν κάνοντας ένα run 0 – 5 αλλά στην πορεία και πάλι υπέπεσαν σε βιαστικές τελικές επιλογές, το παιχνίδι παρέμεινε πολύ γρήγορο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ευνοούνται από αυτό και διατηρώντας ένα διψήφιο προβάδισμα έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 30 – 19.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ, με τους παίκτες της OGILVY να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κοντρολλάρουν το παιχνίδι και να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου και τους παίκτες των BULLS να συνεχίζουν να κυριαρχούν στο παρκέ, είχαν πολύ καλή παραγωγή στα τρίποντα από τον Τζούρτο Δ., διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας έως το τέλος και πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζούρτος Δ. με 28 (8) και Κανούρης Β. με 18 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κουσούλης Δ. με 16 (3) και Διακρούσης Γ. με 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζαγούρης, Μαρίνης