28/01/2024 20:00 Commercial League D 23/24 9 40'

Ravago41011732
Ellaktor1812121860

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ της Ravago και της Ellaktor οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 32-60.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν να παίζουν σε ζώνη άμυνας. Ο ρυθμός ήταν πολύ αργός , είχαν πολλά άστοχα σουτ καθώς το σκορ ήταν πολύ χαμηλό  στα πρώτα 5 λεπτά(2-7). Στην συνέχεια η πρώτη ομάδα συνέχιζε τα άστοχα σουτ , έκανε πολλά λάθη και άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα η δεύτερη ομάδα να πάρει τα πάνω της να ανεβάσει ρυθμό και να μεγαλώσει την διαφορά σε διψήφιο νούμερο με την περίοδο να κλείνει με σκορ 4-18.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα άρχισε να πιέζει , είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και κατάφερε να μειώσει σε 12-22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου τα δεδομένα άλλαξαν η πρώτη ομάδα είχε απανωτά λάθη , απανωτά σουτ χωρίς αποτέλεσμα , προσπάθησαν πάρα πολλοί όλοι οι παίκτες όμως αστοχούσαν με αποτέλεσμα η αντίπαλη ομάδα εκτόξευσε την διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 14-30.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα συνέχιζε τα άστοχα σουτ καθώς από αυτά ήταν και τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και ήταν πιο αποδοτικοί , πίεζαν πιο πολύ και ήταν πολύ εύστοχοι  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 25-42.

Στο 4ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα φαινόταν ότι είχαν παρατήσει το παιχνίδι κατάφεραν να μειώσουν το σκορ , όμως η δεύτερη ομάδα δεν τους άφησε πολλά περιθώρια , είχαν περισσότερες αντοχές και έτσι ανέβασαν ρυθμούς και την διαφορά στα ύψη  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 32-60.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπαντουβάκης Παναγιώτης (12 πόντους και  ριμπάουντ) και ο Θεολόγης Γιώργος (9 πόντους και 5 ριμπάουντ) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ντούνης Κωνσταντίνος (17 πόντους και 8 ριμπάουντ) και ο Ιωαννίδης Σάκης (12 πόντους και 11 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Ravago να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της Ellaktor να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.