37 - 43

09/12/2023 19:30 Commercial League D 23/24 5 40'

Ravago9881237
Openbet41571743

Στον Αγώνα της πέμπτης αγωνιστικής μεταξύ της  ομάδας της RAVAGO και της ομάδας της OPENBET οι δεύτεροι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 37-43. Έτσι η OPENBET επανήλθε στις νίκες βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 4-1 με την ομάδα της RAVAGO να ψάχνει την πρώτη της νίκη (0-4), με τέτοιες εμφανίσεις όμως όπως απέναντι στην σπουδαία αντίπαλο της δε θα αργήσει να έρθει.

Πολύ νευρικά και άστοχα ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα της OPENBET έχοντας πρόβλημα απέναντι στην κλειστή άμυνα ζώνης των γηπεδούχων. Η RAVAGO ήταν και εκείνη άστοχη, όμως κατάφερε κυρίως μέσα στο ζωγραφιστό με τον Τσιτορούδη να ξεκολλήσει κάπως επιθετικά για το 9-4 του δεκαλέπτου.

Η OPENBET δε θα μπορούσε να συνεχίσει να είναι τόσο άστοχη. Με τους Ματθαιάσο και Σεργή να σκοράρουν βρήκαν επαφή με το αντίπαλο καλάθι και ταυτόχρονα βελτιώσαν την απόδοση τους στην άμυνα κλείνοντας τους διαδρόμους. Έτσι γρήγορα πέρασαν μπροστά με το ημίχρονο να διαμορφώνεται στο 17-19.

Με δύναμη συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι για το 18-25, όμως η αστοχία τους από τη γραμμή του τριπόντου (0/11 συνολικά στον αγώνα) έδωσε την ευκαιρία στην RAVAGO να μειώσει στον πόντο στη λήξη του δεκαλέπτου (25-26).

Στο τέλος όμως μίλησε η ποιότητα των παικτών της OPENBET. Με όμορφους συνδυασμούς και επιθετικό μπάσκετ, άφησαν στην άκρη τα τρίποντα, πέτυχαν ένα επιμέρους 1-8 για το 26-34, με πέντε λεπτά να απομένουν. Στο χρόνο αυτό η RAVAGO δεν κατάφερε να φανεί απειλητική με το 37-43 να έρχεται δίκαια.

Οι Σέργης, Λάππας και Πατσουράκης ξεχώρισαν για τους νικητές. Ο Τσιτουρίδης πρώτος σκόρερ του αγώνα με 19 πόντους.