16/02/2023 20:30 Commercial League C 22/23 3 40'

Team1234OTT
Real Consulting SA1161211646
MR Healthtech417109545

Στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της Real Consulting και της Mr Healthtech, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικός 46-45.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα μαν του μαν ενώ οι αντίπαλοι τους ζώνη ως μέσο αμυντικής προσέγγισης στις αντίπαλες επιθέσεις. Η ομάδα που είχε καλύτερο ξεκίνημα ήταν γηπεδούχος η οποία εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στις πάσες της αντίπαλης και με ένα σερί 5 πόντων βρισκόταν μπροστά στο πεντάλεπτο με σκορ 9-2. Στη συνέχεια οι παίκτες των φιλοξενούμενων δεν κατάφεραν να βρουν το στόχο για περίπου 5 λεπτά κάτι όμως το οποίο οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύτηκαν αφού είχαν και εκείνοι αντίστοιχη παραγωγικότητα και έτσι περίοδος έκλεισε με σκορ 11-4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Real Consulting, άλλαξαν και εκείνοι την άμυνα τους σε man to man, κάτι το οποίο τους βοήθησε αφού με ένα σερί 6 πόντων κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και στα μισά της περιόδου ήταν ισόπαλoi στους 14 πόντους. Στο υπόλοιπο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν τα ίδια υψηλά επίπεδα απόδοσης ανατρέποντας τον αγώνα και να είναι αυτή που βγήκαν νικητές στη μέχρι τώρα μάχη τους. Τo ημίχρονο έκλεισε με σκορ 17-21.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και να δείχνουν πόσο οριακός θα είναι αυτός ο αγώνας. Συγκεκριμένα στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν ισόπαλο στους 25 πόντους. Στην πορεία αν και υπήρχαν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ οι παίκτες δεν απέφευγαν τα λάθη. Το τρίτο δεκάλεπτο με κλείνει με σκορ 29-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το βάρος και από τις 2 πλευρές είχε πέσει στις άμυνες μέσα από τις οποίες αντικατοπτριζόταν η θέλησή τους για τη νίκη. Η ομάδα η οποία κατάφερε να έχει το πάνω χέρι ήταν η φιλοξενούμενη η οποία κρατούσε σταθερά το προβάδισμα των 2 πόντων και το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 34-36. Τα τελευταία εναπομείνατα λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα και οι 2 πάντως έμειναν στο μηδέν για 3 λεπτά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες της Real Cosnulting, κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι στους 40 πόντους με 12 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη οποίο ήταν και το σκορ στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω με δυο πόντους αλλά κατάφεραν στο δεύτερο λεπτό της παράτασης να προηγούνται εκείνοι με 43-42. Έπειτα ευτύχησαν να βρεθούν εκείνοι στο +3 αλλά με 30 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη είδαν τις αντιπάλους τους να τους ισοφαρίζουν. Το ροζ φύλλο τελικά κατακτήθηκε από τους γηπεδούχους χάρη σε μια εύστοχη βολή που τους έδωσε ένα πολύ δύσκολο ροζ φύλλο αγώνα.

ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΗΣ Θ. (ΠΑΙΚΤΗΣ REAL CONSULTING)