50 - 53

15/05/2018 22:00 Play Off Major Super League 17/18 40'

Rougixtres512151850
Φ.Σ.Α.813181453

Στον Αγώνα μεταξύ των ROUGIXTRES και του ΦΣΑ (οι οποίοι αγωνίστηκαν με 5 μόλις παίκτες), οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50 – 53.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ από την αρχή, επιλέγοντας γρήγορες επιθέσεις, είχαν όμως βιαστικές τελικές επιλογές, με τα ποσοστά να είναι χαμηλά, τα αβίαστα λάθη αρκετά και την περίοδο να κλείνει με σκορ 5 – 8. Στο 2ο Δεκάλεπτο το τέμπο παρέμεινε το ίδιο, οι άμυνες και πάλι καθαρές αλλά αυτή την φορά οι παίκτες λύθηκαν επιθετικά βελτιώνοντας πολύ τα ποσοστά τους, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά αλλά τον ΦΣΑ να διατηρεί το προβάδισμα και το ημίχρονο να κλαίνει με σκορ 17 – 21.

Στο 3ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους όμως να αρχίζουν να ευνοούνται σαφώς από τον γρήγορο ρυθμό με αποτέλεσμα να πάρουν διαφορά 3 κατοχών και τους ROUGIXTRES να βλέπουν την περίοδο να κλείνει με σκορ 32 – 39. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο ο ΦΣΑ με το καλημέρα με mini run 4 – 0 πήρε προβάδισμα 10+ πόντων για πρώτη φορά, το παιχνίδι όμως σταδιακά είχε όλο και περισσότερες σετ επιθέσεις, με τους γηπεδούχους  να ευνοούνται από αυτό και με πολυπρόσωπη επίθεση μείωσαν σε 2 κατοχές και στην πορεία με τρίποντο του Μπέη Α. έκαναν το 45 – 48 με 4′ λεπτά και πάλι με τρίποντο του ίδιου το 48 – 48 με 3′ και το σκορ διαμορφώθηκε σε 49 – 50 με 2΄ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι άμυνες κυριάρχησαν, οι δύο αντίπαλοι έδειξαν μαχητικότητητα σε κάθε φάση, το σκορ με βολή του Ζαλμά Σ. έγινε 50 – 50 με 40” και με 2 μεγάλες βολές του Τσανάκα Α. 50 – 52 με 23” και κατοχή για ROUGIXTRES. Στην τελευταία κατοχή παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε λάθος με αποτέλεσμα ο ΦΣΑ να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Παπαφωτίου, Μπούκας