67 - 66

21/11/2016 20:30 League A 16/17 40'

Sarnitec A.E.2116131767
Deree152671866

Σε έναν αγώνα μεταξύ της SARNITEC και του DEREE, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67 – 66.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με παγίδες όλο το γήπεδο, ενώ γηπεδούχοι με άμυνα ζώνης 2– 3. Στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι με πολύ πιο καθαρό μυαλό και περισσότερη συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου στα πρώτα 2 λεπτά αλλά και οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και πιέζοντας το τέμπο και σημαδεύοντας το ζωγραφιστό των αντίπαλων κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, με το σκορ να είναι 7 – 6 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία και οι δύο ομάδες συνέχισαν να βγάζουν ενέργεια και να έχουν καλά πατήματα, παίζοντας καλό μπάσκετ και μένοντας κοντά στο σκορ, με το Deree όμως να αρχίσει να βασίζεται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων, με αποτέλεσμα η Sarnitec να τροφοδοτεί αιφνιδιασμούς, να βρει εύκολα καλάθια και να πάρει προβάδισμα 3 κατoχών με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 21 – 15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα το Deree μπήκε με περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με πρωταγωνιστή τον Ελεζόγλου Δ. έκανε ένα run 7–1 στα πρώτα 2 λεπτά, ισοφαρίζοντας και περνώντας μπροστά στο σκορ, με την Sarnitec να γυρίζει την άμυνα της σε man και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 29 – 28. Στην πορεία και οι δύο ομάδες συνέχισαν με πολύ καλά πατήματα στο παρκέ και με πολύ καλά ποσοστά, μένοντας κοντά στο σκορ, εναλλασσόμενες στο προβάδισμα, με το Deree όμως αυτή την φορά με αιχμή τον Αντωνόπουλο Φ. να τραβήξει διαδοχικά φάουλ, βρίσκοντας λύσεις από τη γραμμή των βολών και να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να είναι 37 – 41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, κάνοντας αρκετά αβίαστα λάθη, αλλά στην πορεία το Deree συνέχισε να βρίσκει συστηματικές λύσεις από τον Τζούρισιτς Φ., η Sarnitec από την πλευρά της συνέχισε να βασίζεται επιθετικά στον Καραγιάννη Σ. (ο οποίος κουβάλησε επιθετικά την ομάδα του καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού), με τους δύο αντιπάλους να πάνε neck and neck και το σκορ να είναι 42 – 43 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε καλό τέμπο, αλλά με οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, κάτι που ευνόησε τους γηπεδούχους (δεδομένου ότι είχαν λιγότερο βαθύ πάγκο) και η περίοδος έκλεισε με σκορ 50 – 43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα η ομάδα της Sarnitec πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, με τους παίκτες και των δύο ομάδων να συνεχίζουν να έχουν σχετικά χαμηλά ποσοστά, τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες, τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει και άλλο, τους γηπεδούχους να συνεχίσουν ευνοούνται από αυτό το τέμπο και να διατηρούν προβάδισμα 1–2 κατοχών με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 56 – 53. Στα τελευταία 5 λεπτά το Deree άρχισε σιγά-σιγά να πιέζει τον ρυθμό του αγώνα, ο Ελεζόγλου Δ. ξύπνησε επιθετικά, αλλά η Sarnitec διατήρησε το προβάδισμα, έχοντας καθαρό μυαλό, με τους φιλοξενούμενους να ασκούν full press στα τελευταία 2 λεπτά, βγάζοντας διαδοχικές άμυνες και το σκορ να είναι 64-62 με 1 λεπτό για λήξη και κατοχή για το Deree. Στην συγκεκριμένη κατοχή οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ελεύθερο σουτ το οποίο όμως ήταν άστοχο, αλλά με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Κουβούση Σ. καταφέραν να ισοφαρίσουν με το σκορ να είναι 64-64 με 50” για λήξη και κατοχή για Sarnitec, στην οποία οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε λάθος με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι τους να βγάλουν αιφνιδιασμό και να περάσεουν μπροστά, με το σκορ 64 – 66 με 44” για λήξη και κατοχή για Sarnitec. Στην συγκεκριμένη κατοχή οι παίκτες της Sarnitec οδηγήθηκαν στην γραμμή των βολών, με την δεύτερη βολή να είναι χαμένη (η πρώτη ήταν εύστοχη), αλλά οι γηπεδούχοι να καταφέρουν να πάρουν 2 διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ (από τους Καλάκο Δ. και Τυροκόμο Δ.) και να διατηρήσουν την κατοχή με 9” για λήξη και επαναφορά από το πλάι. Στην επαναφορά της μπάλας οι γηπεδούχοι σημάδεψαν τον Καραγιάννη Σ. οποίος κατάφερε και βρήκε υπό πίεση σουτ από το high post, στο οποίο ήταν εύστοχος με το σκορ να διαμορφωθεί σε 67 – 66 με 4,5” και κατοχή για το Deree. Οι φιλοξενούμενοι πήραν time out, προώθησαν την μπάλα και κατάφεραν να έχουν 2 ευκαιρίες τόσο από τον Αντωνόπουλο Φ. όσο και από τον Δρίτσα Π., αλλά τελικά η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι με αποτέλεσμα η Sarnitec να πάρει μια πολύ δύσκολη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καραγιάννης Σ. με 37 (1) και Τυροκόμος Δ. με 9 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ντούρισιτς Φ. με 27 και Ελεζόγλου Δ. με 10 (2) πόντους αντίστοιχα.