51 - 56

02/03/2023 22:00 Shipping League B 22/23 16 40'

Sea Pioneer911141751
Marine Support1216131556

Στον αγώνα της τέταρτης αγωνιστικής μεταξύ της Sea Pioneer και της Marine Support οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-56.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρουν να θωρακίστουν αμυντικά. Επιθετικά οι ομάδες έπαιζαν οργανωμένα με εκείνή οποία εμφάνισε στον αγώνα της καλύτερη εικόνα να είναι η φιλοξενούμενη η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 2-7. Στη συνέχεια και οι 2 ομάδες είχανε ισορροπημένη απόδοση κάτι που αντικατοπτρίστηκε στον πίνακα του σκορ οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 7-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες συνέχιζαν να δίνουν σκληρές μάχες σώμα με σώμα και το σκορ στα μέσα της περιόδου ήταν 15-20. Στο υπόλοιπο, οι ομάδες με σωστή αμυντική λειτουργία κατάφερναν να κάνουν κλεψίματα αλλά οι αιφνιδιασμοί τους δεν συνοδευόταν από καλή εκτέλεση. Το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν διαφορά ασφαλείας 8 πόντων (20-28)

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες αποφάσισαν να παίξουν λίγο πιο γρήγορα κάτι το οποίο δεν άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα. Οι παίκτες της Marine Support συνέχισαν να είναι κυρίαρχoi βρίσκοντας εύκολα σκορ το οποίο στο 25o λεπτό του αγώνα ήταν 26-35. Στη συνέχεια καμία από τις 2 πλευρές δεν μπορούσε να εμφανίσει υψηλή αμυντική απόδοση κάτι το οποίο φυσικά βόλεψε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 34-41.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η κυριαρχία των φιλοξενούμενων αμφισβητήθηκε αφού ήταν πολύ άστοχοι κάτι το οποίο επέτρεψε στους παίκτες της Sea Pioneer να πιστέψουν στην ανατροπή και με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν στο -1 (44-45). Στα τελευταία εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες των φιλοξενούμενων έπαιξαν πολύ πιο ψύχραιμα και αποφασιστικά και παρά την ισοφάριση στους 47 πόντους από τους αντιπάλους τους κατάφεραν να πάρουν ένα αγχωτικό ροζ φύλλο αγώνα.