44 - 65

08/12/2022 21:30 Shipping League B 22/23 6 40'

Sea Pioneer91413844
Technomar211414565

Στον αγώνα μεταξύ της Sea Pioneer και της Technomar οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-65.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξα να αμυνθούν με man to man με σκοπό να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα ήταν Technomar η οποία με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και αμυντική πίεση κατάφερε να βρίσκεται μπροστά με 5-12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων σε επιθέσεις τους οι οποίοι αν και ήταν καλά οργανωμένοι τους έλειπε η  σωστή εκτέλεση και είδαν τη διαφορά να αυξάνεται σε βάρος τους σε 9-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν καλύτερο βαθμό σε σχέση με τους αντιπάλους τους χωρίς ωστόσο να καταφέρουν μια σημαντική αλλαγή στη διαφορά του σκορ ανάμεσα τους με το σκορ να είναι 14-25 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 6-0 κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά και απειλούσαν κυρίως από την περιφέρεια λόγω της άμυνας που είχαν να αντιμετωπίσουν και βρέθηκαν μπροστά με 23-35 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Sea Pioneer μπήκαν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν τον αγώνα είχαν ένα καλό σερί πόντων που έφερε το σκορ στο 30-42 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σερί 6 πόντων που τους έφερε σε πολύ πλεονεκτική θέση για την τελική επικράτηση του αγώνα αφού τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με 36-50.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι άμυνες και από τις 2 ομάδες ήταν πολύ σκληρές το οποίο βοήθησε τους φιλοξενούμενους να κρατήσουν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και προηγούνταν 39-57 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν καλά τον αγώνα και κατάφεραν να μην απειληθούν μέχρι τέλος παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 44-65.