23/11/2022 21:30 Shipping League B 22/23 4 40'

Sea Pioneer61791143
Wilhelmsen1085831

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον Αγώνα της 4ης αγωνιστικής μεταξύ της Sea Pionner και της Wilhelmsen οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43-31.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν να αμυνθούν με σχηματισμό ζώνης απέναντι στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Η ομάδα που έκανε τη διαφορά στο κομμάτι αυτό ήταν η φιλοξενούμενη που με όπλο την άμυνα κατάφερε να βρίσκεται μπροστά με 5-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις άμυνες να έχουν το πρώτο λόγο με την περίοδο να κλείνει με σκορ 6-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με καλή επιθετική λειτουργία πέρασαν μπροστά με 3 πόντους (13-10) αλλά δέχτηκαν απάντηση και το σκορ ήταν 13-12 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι με ελεύθερα σουτ συνέχιζαν να είναι αποτελεσματικοί μπροστά και εκμεταλλεύτηκαν την αντίπαλη αστοχία και κακή άμυνα, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23-18.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι παίκτες της Wilhelmsen εμφανίστηκαν αποδιοργανωμένοι και έβλεπαν την διαφορά σε βάρος τους να αυξάνεται και το σκορ ήταν 28-18 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν κακή αμυντική λειτουργία και αδυνατούσαν επιθετικά να σκοράρουν αρκετά ώστε να γίνουν απειλητικοί με την περίοδο να κλείνει με σκορ 32-23.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γρήγορες επιθέσεις και τα πολλά λάθη διατήρησαν τις υπάρχουσες ισορροπίες, που ευνοούσε τους γηπεδούχους στην τελική επικράτηση  και το σκορ ήταν 38-25 με 5 λεπτά να απομένουν για την  λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η διαφορά σε αναλογία με την συνολική παραγωγικότητα ήταν απαγορευτική για την διεκδίκηση του αγώνα από την πλευρά των φιλοξενούμενων με τους γηπεδούχους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 43-31.