29 - 35

05/12/2022 20:30 Shipping League B 22/23 6 40'

Spring Marine785929
Costamare6812935

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της Spring Marine και της Costamare οι τελευταίοι κατάφεραν και  απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να είναι μορφώνεται στο τελικό 29-35.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man, με σκοπό να μπορέσουν να προσαρμοστούν στον αργό ρυθμό του αγώνα. Οι παίκτες αμυντικά είχαν πολύ καλή απόδοση καταφέρνοντας αρκετά κλεψίματα αλλά επιθετικά η αστοχία τους στεκόταν εμπόδιο σε κάποια από τις 2 να ξεφύγει στο σκορ το οποίο ήταν 2-6 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να καλέσουν time out με σκοπό να  αναδιοργανωθούν και τα κατάφερα καθώς μπήκαν πιο δυνατά και έπεσαν μπροστά στο σκορ με 7-6 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το τέμπο είναι πιο γρήγορο μέχρι τις 2 ομάδες δεν μπορεί να ισόπαλο μεταξύ τους σκορ και να δείχνουν ότι αυτός ο αγώνας ήταν οριακός αφού το σκορ ήταν 13-12 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο η Spring Marin, συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα λόγω της καλής κυκλοφορίας της μπάλας και τους οργανωμένους επιθέσεις της ούτε σε επέτρεψαν στο ημίχρονο να βρίσκεται μπροστά με 15-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Costamare, εμφανίστηκαν ανανεωμένοι και κατάφεραν με 8 μαζεμένους πόντους να βρίσκονται μπροστά με 15-22 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διαχειριστούν τον αγώνα και να κυριαρχούν σχεδόν σε όλη την περίοδο με εξαίρεση τα τελευταία είναι τα δευτερόλεπτα όπου ήταν άστοχοι. Ωστόσο κατάφεραν να έχουν ένα μικρό μαξιλαράκι ασφαλείας μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα  (20-26).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι ομάδες βασίστηκαν στην αμυντική τους λειτουργία για να καταφέρουν να διεκδικήσουν τη νίκη με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που να έχουν ένα προβάδισμα αφού το σκορ ήταν 22-30 υπέρ τους με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχος ομάδα έκανε την τελευταία της προσπάθεια να  πλησίασει στο σκορ αλλά δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.