07/04/2023 19:00 Shipping League B 22/23 14 40'

Spring Marine101422753
Marine Support78141241

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της Spring Marine και της Marine Support οι φιλοξενούμενοι βγήκαν νικητές με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικός 53-41.

Στην αρχή του αγώνα επέκταση των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνες ενώ οι αντίπαλοί τους man to man για να προσαρμοστούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις με τους γηπεδούχους να έχουν καλύτερη εικόνα και να προηγούνται με 7-2 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατούν τα ηνία χωρίς να καταφέρουν ωστόσο να κυριαρχήσουν και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 10-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός συνέχισε να είναι γρήγορος όπως επίσης και το επιθετικό στήσιμο των ομάδων. Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ και να φαίνεται ότι ο αγώνας θα είναι πολύ οριακός. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 16-11. Στο υπόλοιπο της περιόδου με τον ρυθμό να είναι πιο ανεβασμένος από την προηγούμενη περίοδος. Oι παίκτες της Marine Support έχασαν κάπως την επαφή από τους αντιπάλους τους αφού στο ημίχρονο βρισκόταν πίσω στο -9 (24 15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανακάτεψαν την τράπουλα και άλλαξαν την άμυνά τους σε ατομική. Αυτό μικρή διαφορά είχε στην οικονομία του αγώνα αφού οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να απομακρυνθούν λίγο ακόμα με τους αντιπάλους τους με το σκορ στο 25o λεπτό του αγώνα να είναι 32-21. Στην πορεία, οι παίκτες της Spring Marine πάτησαν το γκάζι και κατάφεραν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να είναι στο  +17..

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο αργός πλέον καθώς φαινόταν ότι οι ομάδες είχαν συμβιβαστεί με τη μοίρα τους και έτσι το σκορ με 5 λεπτά που μένουν για τη λήξη ήταν 48-33. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες της Marine Support έκαναν μια μικρή αντεπίθεση και κατέβασαν τη διαφορά αλλά η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη για να καλυφθεί.