44 - 35

01/12/2022 20:30 Shipping League B 22/23 5 40'

Marine Support116101744
Spring Marine8881135

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της Marine Support και της Spring Marine οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πήραν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-35.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης με σκοπό να αποκτήσουν προβάδισμα από νωρίς στον αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά ήταν γηπεδούχος η οποία εκμεταλλεύτηκε τις συνεχείς λάθος πάσες των αντιπάλων της και με αιφνιδιασμούς απέκτησε μικρό προβάδισμα 7-2 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αμυντικά, περιόρισαν την παραγωγικότητα των παικτών της Marine Support και βρίσκοντας ρυθμό επιθετικά μείωσαν τη διαφορά στο 18 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 2ο δεκάλεπτο, αν και οι γηπεδούχοι δοκίμασαν μακρινά σουτ που ήταν άστοχα και οι φιλοξενούμενοι εκδήλωσαν βιαστικές επιθέσεις αυτό δεν εμπόδισε τους πρώτους να κρατήσουν το προβάδισμά τους αν και οριακό, με το σκορ να είναι 13-12 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο το παιχνίδι συνέχισε να πηγαίνει πόντο πόντο. Οι παίκτες της παίρνουν Spring Marine επιχειρούσαν με πιεστική άμυνα και παγίδες να δυσκολεύουν την αντίπαλη επίθεση και το κατάφεραν αλλά η δική τους επιθετική δραστηριότητα δεν ήταν ανάλογη, με το ημίχρονο να κλείνει με σπω 17-16 σε βάρος τους.

Στο 2ο ημίχρονο οι οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και μέσα από οργανωμένες επιθέσεις έψαχναν τα σουτ 3 πόντων με μεγάλη συχνότητα, μια μέθοδος η οποία τους βοήθησε να αυξήσουν τη διαφορά στους 5 πόντους με το σκορ να είναι 23 -8 Στο εικοστό πέμπτο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία ο συνδυασμός αστοχίας και βιασύνης των παικτών της γκολ στάθηκε εμπόδιο στο να ανατρέψουν το σκορ αν και οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να είναι εύκολα παραγωγικοί και από τη δική τους πλευρά με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 27 24.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο αγώνας ήταν πολύ οριακός με καμία από τις 2 ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ με τη μεγαλύτερη διαφορά που εμφανίστηκε ήταν των 3 πόντων στο 36-33 υπέρ των γηπεδούχων με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να δείξουν ψυχραιμία και με δυνατές άμυνες κάτω από το καλάθι και πίεση παντού κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 44-35 μια διαφορά που σε κάθε περίπτωση τους κολακεύει βάση εικόνας αγώνα.