65 - 72

02/03/2023 21:30 Shipping League B 22/23 16 40'

Spring Marine813242065
Onassis2318102172

Στον αγώνα της τρίτης αγωνιστικής μεταξύ της Spring και της Marine Onassis Group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65-72.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να μπορέσουν να αντιμετωπίσουν καλύτερα τον ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα η οποία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν οι φιλοξενούμενη η οποία είχε 9 μαζεμένους πόντους που αποτέλεσαν τη βάση για το 4-15 στα πρώτα 5 λεπτα. Στη συνέχεια το ωραίο μπάσκετ κυριάρχησε το οποίο απέφερε σκορ κυρίως στη φιλοξενούμενη ομάδα (8-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων ανέβηκε χάρη στον ορμητικότητα τους και τους 6 μαζεμένους πόντους που πέτυχαν που διαμόρφωσαν και το σκορ στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο και οι 2 ομάδες έπαιζαν man to man, το οποίο αποτέλεσε τραγική επιλογή και για τις 2 αφού οι άμυνες ήταν κάκιστες. Δείγμα αυτού αποτέλεσε το επιμέρους 13-12 σε μόλις 5 λεπτά.

στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Spring Marine, εμφανίστηκαν πολύ καλύτεροι και συνεχώς κατέβαζαν τη διαφορά με το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα να είναι 31-45. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με την Spring Marine είναι ένα ασταμάτητη και να καταφέρνει να έχει 14 μαζεμένους πόντους και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο υποσχόμενο 45-51.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες Οnassis Group κατάφεραν να βρουν σκορ από 2 μαζεμένα τρίποντα στην αρχή του δεκαλέπτου το οποίο φάνηκε πώς επηρέασε τους γηπεδούχους. Στο 35o λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 54-64. Οι τελευταίοι βέβαια συνέχισαν να παλεύουν όπου αν και δεν απείλησαν ιδιαίτερα κατάφεραν να κλείσουν τον αγώνα να χαμηλή διαφορά στο βάρος τους.

ΜΠΑΣΔΑΓΙΑΝΝΗΣ Σ. (ΑΡΧΗΓΟΣ SPRING MARINE)

ΜΑΣΤΡΟΣΤΑΜΑΤΗΣ (Β΄ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ONASSIS GROUP)